Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Category Archives: Květen 2016

Novinky z redakce – Podporujeme politiku otevřeného vzdělávání

rvp
Magazín |=ZAKATEDROU.CZ=| podporuje politiku otevřeného vzdělávání. Od dubna jsme publikovat články zvřejněné v našem magazínu pod mezinárodní licencí Creative Commons. Články publikujeme pod variantou licence CC – BY, která dovoluje dílo šířit a upravovat za podmínky uvedení původu. Více o licenci Creative Commons a politice otevřeného vzdělávání se můžete dočíst v článku Politika otevřeného vzdělávání – jeden z možných způsobů zvyšování kvalit učitele.

Share This:

Lapbook – Co to je a jak se tvoří?

IMG_0487
Jednou z možností, jak s dětmi udělat zajímavý přehled probraného učiva, který by jim byl při opakování k dispozici, je vytvoření lapbooku. Jedná se o interaktivní encyklopedii, knihu či sešit, který tvoří sami děti (nebo učitelé). Do lapbooku se vejde mnoho zajímavých informací a zápisků z klasického sešitu. Během stříhání, lepení a hledání zajímavostí si žáci dané učivo nenásilnou formou procvičují. Lapbook je také výborný pomocník při prezentaci učiva. Poradíme vám, jak snadno tuto interaktivní knihu vytvořit a jak s touto pomůckou v hodinách pracovat.

Share This:

Pinterest jako zdroj bohaté inspirace (nejen) pro učitele

pinterest4
Jednou z častých otázek učitelů zní: „Kde neustále hledat nové nápady pro zpestření výuky?“ Zkuste pracovat s Pinterestem. Jedná se o obrázkovou sociální síť, která kromě jiného nabízí nepřeberné množství nápadů do výuky, a to nejen nápady z České republiky. I uživatel, který nemá znalosti cizích jazyků se může jednoduše inspirovat náměty ze zahraničí. Velkou výhodou je také snadné a rychlé vyhledávání. Během chvíle tak najdete mnoho inspirací k zadanému tématu. Poradíme vám, jak s Pintrestem pracovat.

Share This:

Politika otevřeného vzdělávání – jeden z možných způsobů zvyšování kvalit učitele

library-488678_1920
Otevřené vzdělávání nabízí širokou škálu možností, jak otevřít vzdělávání celé společnosti. My se zaměříme na způsob šíření informací prostřednictvím internetové sítě. Díky internetové síti je snadné šířit různé informace napomáhající vzdělávání, a to bez překážek, tedy dostupné kdykoli, pro každého a zdarma. Takové informace, které jsou snadno přístupné pro každého, jsou označovány jako otevřený vzdělávací zdroj. Díky otevřeným licencím je pak možné otevřené zdroje sdílet, upravovat a upravené šířit dál. Důležitou myšlenkou otevřených licencí je posílení pozice autora, který určuje, za jakých podmínek bude materiál veřejnosti přístupný.

Share This:

Jak na třídní schůzky?

meeting-152506_1280
Stále častěji se školy otevírají rodičům a veřejnosti. Existuje mnoho různých způsobů spolupráce mezi rodiči a školou. My se v článku zaměříme na klasické třídní schůzky. Pro mnoho učitelů i rodičů bývají třídní schůzky strašákem. Jak vést třídní schůzky moderním způsobem, který by byl přínosný a příjemný pro obě strany?

Share This:

Od nápadu až po veselé dětské tváře

microphone-1172260_1280
V květnovém čísle našeho magazínu čtenářům radíme, jak si mohou levně a jednoduše pořídit loutkové divadlo. Nápad a provedení se nám velmi líbí, proto jsme požádali Miluši Řehůřkovou, autorku vystřihovánky, o rozhovor. Ta naše pozvání přijala a ráda se s námi podělila o její příběh. Třeba bude příběh paní Miluše pro někoho z našich čtenářů inspirací, jak si kvalitní nápad nenechat jen pro sebe a veřejně se o něj podělit.

Share This:

Pořiďte si loutkové divadlo bez vysokých investic

IMG_0506
Loutkové divadlo bezesporu patří do výuky na 1.stupni ZŠ. Jeho kouzlo děti zaujme a motivuje. Jednotlivé postavy mezi kulisami mohou být pro učitelky velkým pomocníkem. Loutky lze využít při výuce, při výchově, k motivaci … Proč jej tedy učitelky na 1.stupni ZŠ nepoužívají častěji? Jedním z důvodů je finanční náročnost pořízení loutkového divadla. Proto bychom vám chtěli nabídnout levnější variantu, která však výborně plní svoji funkci.

Share This:

Připravte s dětmi jednoduché občerstvení

20160318_190237
Pokud se naskytne příležitost, na které by nemělo chybět malé občerstvení, připravte s dětmi toustové chlebíčky. Výroba je jednoduchá, děti baví a hotový výtvor je chutný a zdravý. Během chvíle tak děti vytvoří originální pohoštění pro rodiče na třídních schůzkách, pro inspekci, pro paní ředitelku … Poradíme vám, jak toustové chlebíčky vyrobit.

Share This:

Úkol na tento měsíc – ráno si vytyčte cíl, odpoledne vyhodnoťte jeho splnění

arm-1284248_1920
Jak se stát lepší a spokojenější učitelkou a učitelem? Chce to postupně, krůček po krůčku. Stanovte si jeden určitý úkol, který se budete snažit určitý čas plnit. Po čase se činnost zautomatizuje a vy budete schopni přidat si další úkol. Chceme vám pomoci a nabídnout vám každý měsíc nový úkol. Jaký je tedy úkol na měsíc květen?

Share This:

Tip na dárek pro radost – držáček na čajový sáček ve tvaru šneka

IMG_0474
Udělejte sobě nebo kolegyním radost. Nalezli jsme pro vás dárek, který (nejen) učitelky jistě potěší. Pořiďte si držáček na čajový sáček ve tvaru šneka. Jedná se o praktickou a zároveň elegantní a originální věc, která je rozměrově malá, ale užitečná.

Share This: