Category Archives: Květen 2016
Novinky z redakce – Podporujeme politiku otevřeného vzdělávání
Magazín |=ZAKATEDROU.CZ=| podporuje politiku otevřeného vzdělávání. Od dubna jsme publikovat články zvřejněné v našem magazínu pod mezinárodní licencí Creative Commons. Články publikujeme pod variantou licence CC – BY, která dovoluje dílo šířit a upravovat za podmínky uvedení původu. Více o licenci Creative Commons a politice otevřeného vzdělávání se můžete dočíst v článku Politika otevřeného vzdělávání – jeden z možných způsobů zvyšování kvalit učitele.
Lapbook – Co to je a jak se tvoří?
Jednou z možností, jak s dětmi udělat zajímavý přehled probraného učiva, který by jim byl při opakování k dispozici, je vytvoření lapbooku. Jedná se o interaktivní encyklopedii, knihu či sešit, který tvoří sami děti (nebo učitelé). Do lapbooku se vejde mnoho zajímavých informací a zápisků z klasického sešitu. Během stříhání, lepení a hledání zajímavostí si žáci dané učivo nenásilnou formou procvičují. Lapbook je také výborný pomocník při prezentaci učiva. Poradíme vám, jak snadno tuto interaktivní knihu vytvořit a jak s touto pomůckou v hodinách pracovat.
Politika otevřeného vzdělávání – jeden z možných způsobů zvyšování kvalit učitele
Otevřené vzdělávání nabízí širokou škálu možností, jak otevřít vzdělávání celé společnosti. My se zaměříme na způsob šíření informací prostřednictvím internetové sítě. Díky internetové síti je snadné šířit různé informace napomáhající vzdělávání, a to bez překážek, tedy dostupné kdykoli, pro každého a zdarma. Takové informace, které jsou snadno přístupné pro každého, jsou označovány jako otevřený vzdělávací zdroj. Díky otevřeným licencím je pak možné otevřené zdroje sdílet, upravovat a upravené šířit dál. Důležitou myšlenkou otevřených licencí je posílení pozice autora, který určuje, za jakých podmínek bude materiál veřejnosti přístupný.
Jak na třídní schůzky?
Stále častěji se školy otevírají rodičům a veřejnosti. Existuje mnoho různých způsobů spolupráce mezi rodiči a školou. My se v článku zaměříme na klasické třídní schůzky. Pro mnoho učitelů i rodičů bývají třídní schůzky strašákem. Jak vést třídní schůzky moderním způsobem, který by byl přínosný a příjemný pro obě strany?
Od nápadu až po veselé dětské tváře
V květnovém čísle našeho magazínu čtenářům radíme, jak si mohou levně a jednoduše pořídit loutkové divadlo. Nápad a provedení se nám velmi líbí, proto jsme požádali Miluši Řehůřkovou, autorku vystřihovánky, o rozhovor. Ta naše pozvání přijala a ráda se s námi podělila o její příběh. Třeba bude příběh paní Miluše pro někoho z našich čtenářů inspirací, jak si kvalitní nápad nenechat jen pro sebe a veřejně se o něj podělit.
Pořiďte si loutkové divadlo bez vysokých investic
Loutkové divadlo bezesporu patří do výuky na 1.stupni ZŠ. Jeho kouzlo děti zaujme a motivuje. Jednotlivé postavy mezi kulisami mohou být pro učitelky velkým pomocníkem. Loutky lze využít při výuce, při výchově, k motivaci … Proč jej tedy učitelky na 1.stupni ZŠ nepoužívají častěji? Jedním z důvodů je finanční náročnost pořízení loutkového divadla. Proto bychom vám chtěli nabídnout levnější variantu, která však výborně plní svoji funkci.
Připravte s dětmi jednoduché občerstvení
Pokud se naskytne příležitost, na které by nemělo chybět malé občerstvení, připravte s dětmi toustové chlebíčky. Výroba je jednoduchá, děti baví a hotový výtvor je chutný a zdravý. Během chvíle tak děti vytvoří originální pohoštění pro rodiče na třídních schůzkách, pro inspekci, pro paní ředitelku … Poradíme vám, jak toustové chlebíčky vyrobit.
Úkol na tento měsíc – ráno si vytyčte cíl, odpoledne vyhodnoťte jeho splnění
Jak se stát lepší a spokojenější učitelkou a učitelem? Chce to postupně, krůček po krůčku. Stanovte si jeden určitý úkol, který se budete snažit určitý čas plnit. Po čase se činnost zautomatizuje a vy budete schopni přidat si další úkol. Chceme vám pomoci a nabídnout vám každý měsíc nový úkol. Jaký je tedy úkol na měsíc květen?