Category Archives: červen 2016
Aktivity na konec školního roku
Připojte se k celosvětovému dni prázdných tříd a 17.6.2016 učte venku
Pátek 17.6. vyhlásila Anna Portch z Velké Británi s podporou učitelů z London Sustainable Schools Forum (LSSF) jako mezinárodní den prázdných tříd a vyzvala všechny učitele: „jděte učit ven!“. Empty Classroom Day, jak zní oficiální název, je celosvětová kampaň k oslavě a inspiraci učení pod širým nebem. Jedním z oficiálních partnerů kampaně je také magazín |=ZAKATEDROU.CZ=|. Přečtěte si, o co se jedná, a jak se ke dni stráveném venku může přihlásit také vaše třída nebo škola, a jaké aktivity tento den zvolit?
Aktivity vhodné pro seznámení dětí s přírodním prostředím
Den 17.6. je vyhlášen dnem, kdy učitelé mají opustit svá místa za katedrou a stejně tak žáci svá místa v lavicích, a společně strávit celý den venku. Kromě aktivit běžné výuky doporučujeme v tento den zařadit také aktivity, které jsou vhodné pro seznámení s přírodním prostředím. Pomozte dětem zjistit dětmi, že v přírodě nejsou sami, pozorujte, co vše můžeme venku vidět, slyšet, cítit, zkrátka vnímat, co vše se venku děje.
Co 17.6. připravuje magazín |=ZAKATEDROU.CZ=|?
Jako oficiální partneři Empty Classroom Day jsme se rozhodli v pátek 17. 6. 2016 mimořádně publikovat článek k zamyšlení, věnující se problematice doby, kterou děti tráví venku. Chtěli bychom článek rozšířit mezi co nejvíce osob, aby se s touto problematikou seznámili nejen učitelé ve školách, ale také rodiče a široká veřejnost.
Mikroskopické pozorování – jednoduchý mikroskop pro děti
Jak přiblížit teoretickou výuku o přírodě zase o něco blíže k praktické výuce? Představíme vám jednoduchou pomůcku vhodnou především pro děti mladšího školního věku, která umožňuje zkoumat malé přírodniny. Jednoduchý dětský mikroskop je určený k pozorování živé i neživé přírody. Je tak lehký a malý, že jej můžete snadno používat také při výuce v terénu. Zároveň je snadno ovladatelný, takže najít a zaostřit na zkoumaný vzorek zvládnou i méně šikovní žáci.
Mějte přehled ve svých záznamech, pořiďte si klasifikační zápisníky
Většina škol nechává na učitelích kam a jakým způsobem si budou zaznamenávat průběžné hodnocení žáků, jejich docházku, rozvrh či další poznámky. Někteří vyučující používají k zapisování klasické sešity, jiní se pokouší sami vytvořit speciální bloky a někteří si kupují deníček určený pro učitele. Jaký sešit je tedy vhodný? Chtěli bychom vám představit učitelský organizér, který se nám jeví jako nejvhodnější záznamník pro učitele na českém trhu.
Vedením prázdninového deníku si žáci ukládají vzpomínky na pěkné chvíle, které během léta prožili
Nenuťte děti, aby si o prázdninách opakovaly učivo. I žáci si potřebují od školních povinností odpočinout. Nabídněte jim však zajímavou možnost, jak během volna nezapomenout psaní a další dovednosti, které se ve škole naučily. Přimějte děti, aby si o prázdninách vedly prázdninový deník. Jak by takový deník měl vypadat a co všechno může obsahovat?
Síť křesťanských učitelů
V roce 2010 byla Českou evangelikální aliancí ve spolupráci s Křesťanskou akademií mladých založena Síť křesťanských učitelů v České republice. Hlavní myšlenkou bylo pomoci učitelům vychovávat budoucí generaci v duchu etických a křesťanských hodnot. Na bližší informace jsme se zeptali pana Mgr. Ladislava Hanuše, Ph.D. který je koordinátorem Sítě křesťanských učitelů a zároveň aktivním středoškolským učitelem odborných ekologických předmětů.
PhDr. Lenka Svobodová nabízí vzdělávací akce pro sborovny
Úkol na tento měsíc – stříhejte s žáky metr
Ať už se vám i dětem líbilo ve škole sebevíc, jistě již všichni s netrpělivostí a velkým očekáváním vyhlížíte den, kdy začnou zasloužené velké letní dvouměsíční prázdniny. Ujistěte se, že i v červnu plynou dny stejným tempem a stříhejte s dětmi metr. Pohled na zkracující se metr vám jistě dodá trochu sil.
Můžete zvolit různé zajímavé varianty známé aktivity stříhání metru (odpojování vagonů, posunování figurky po žebříku …)