Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Category Archives: červen 2016

Aktivity na konec školního roku

child-waving-goodbye-595429_1280
Blíží se konec školního roku. Jak se s dětmi rozloučit? Jak zajímavě zhodnotit uplynulý školní rok? Nabízíme vám několik námětů na zajímavé aktivity vhodné k zařazení na konci školního roku. Vzpomínejte, lučte se, děkujte, motivujte na prázdniny a těšte se na budoucí školní rok.

Share This:

Připojte se k celosvětovému dni prázdných tříd a 17.6.2016 učte venku

plakat_empty day
Pátek 17.6. vyhlásila Anna Portch z Velké Británi s podporou učitelů z London Sustainable Schools Forum (LSSF) jako mezinárodní den prázdných tříd a vyzvala všechny učitele: „jděte učit ven!“. Empty Classroom Day, jak zní oficiální název, je celosvětová kampaň k oslavě a inspiraci učení pod širým nebem. Jedním z oficiálních partnerů kampaně je také magazín |=ZAKATEDROU.CZ=|. Přečtěte si, o co se jedná, a jak se ke dni stráveném venku může přihlásit také vaše třída nebo škola, a jaké aktivity tento den zvolit?

Share This:

Aktivity vhodné pro seznámení dětí s přírodním prostředím

after-rain-736361_1920
Den 17.6. je vyhlášen dnem, kdy učitelé mají opustit svá místa za katedrou a stejně tak žáci svá místa v lavicích, a společně strávit celý den venku. Kromě aktivit běžné výuky doporučujeme v tento den zařadit také aktivity, které jsou vhodné pro seznámení s přírodním prostředím. Pomozte dětem zjistit dětmi, že v přírodě nejsou sami, pozorujte, co vše můžeme venku vidět, slyšet, cítit, zkrátka vnímat, co vše se venku děje.

Share This:

Co 17.6. připravuje magazín |=ZAKATEDROU.CZ=|?

logo_empty day
Jako oficiální partneři Empty Classroom Day jsme se rozhodli v pátek 17. 6. 2016 mimořádně publikovat článek k zamyšlení, věnující se problematice doby, kterou děti tráví venku. Chtěli bychom článek rozšířit mezi co nejvíce osob, aby se s touto problematikou seznámili nejen učitelé ve školách, ale také rodiče a široká veřejnost.

Share This:

Mikroskopické pozorování – jednoduchý mikroskop pro děti

IMG_0548
Jak přiblížit teoretickou výuku o přírodě zase o něco blíže k praktické výuce? Představíme vám jednoduchou pomůcku vhodnou především pro děti mladšího školního věku, která umožňuje zkoumat malé přírodniny. Jednoduchý dětský mikroskop je určený k pozorování živé i neživé přírody. Je tak lehký a malý, že jej můžete snadno používat také při výuce v terénu. Zároveň je snadno ovladatelný, takže najít a zaostřit na zkoumaný vzorek zvládnou i méně šikovní žáci.

Share This:

Mějte přehled ve svých záznamech, pořiďte si klasifikační zápisníky

DIPLOMAT_1
Většina škol nechává na učitelích kam a jakým způsobem si budou zaznamenávat průběžné hodnocení žáků, jejich docházku, rozvrh či další poznámky. Někteří vyučující používají k zapisování klasické sešity, jiní se pokouší sami vytvořit speciální bloky a někteří si kupují deníček určený pro učitele. Jaký sešit je tedy vhodný? Chtěli bychom vám představit učitelský organizér, který se nám jeví jako nejvhodnější záznamník pro učitele na českém trhu.

Share This:

Vedením prázdninového deníku si žáci ukládají vzpomínky na pěkné chvíle, které během léta prožili

highlighter-1103723_1920
Nenuťte děti, aby si o prázdninách opakovaly učivo. I žáci si potřebují od školních povinností odpočinout. Nabídněte jim však zajímavou možnost, jak během volna nezapomenout psaní a další dovednosti, které se ve škole naučily. Přimějte děti, aby si o prázdninách vedly prázdninový deník. Jak by takový deník měl vypadat a co všechno může obsahovat?

Share This:

Síť křesťanských učitelů

MK_Ladislav_Hanuš_nahled
V roce 2010 byla Českou evangelikální aliancí ve spolupráci s Křesťanskou akademií mladých založena Síť křesťanských učitelů v České republice. Hlavní myšlenkou bylo pomoci učitelům vychovávat budoucí generaci v duchu etických a křesťanských hodnot. Na bližší informace jsme se zeptali pana Mgr. Ladislava Hanuše, Ph.D. který je koordinátorem Sítě křesťanských učitelů a zároveň aktivním středoškolským učitelem odborných ekologických předmětů.

Share This:

PhDr. Lenka Svobodová nabízí vzdělávací akce pro sborovny

classroom-381900_1920
Jednou z možností dalšího vzdělávání pedagogů jsou vzdělávací programy pro celé sborovny. Školením celých pedagogických sborů se zabývá Lenka Svobodová prostřednictvím vzdělávací agentury Dialog.

Share This:

Úkol na tento měsíc – stříhejte s žáky metr

scissors-1193476_1920

Ať už se vám i dětem líbilo ve škole sebevíc, jistě již všichni s netrpělivostí a velkým očekáváním vyhlížíte den, kdy začnou zasloužené velké letní dvouměsíční prázdniny. Ujistěte se, že i v červnu plynou dny stejným tempem a stříhejte s dětmi metr. Pohled na zkracující se metr vám jistě dodá trochu sil.

Můžete zvolit různé zajímavé varianty známé aktivity stříhání metru (odpojování vagonů, posunování figurky po žebříku …)


Share This: