Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Category Archives: Září 2016

Vyměňte si zkušenosti s výukou přírodních věd, matematiky a informatiky s ostatními učiteli z celé ČR i Evropy – zúčastněte se Science on stage

Logo_SonS_CR
Zveme aktivní učitele a lektory biologie, chemie, fyziky, zeměpisu, matematiky a informatiky ze všech typů škol a volnočasových zařízení, kteří se chtějí podělit se svými zkušenostmi, na Českou národní přehlídku vzdělávacích aktivit – Science on Stage, která proběhne v rámci Noci vědců 30. 9. 2016 v iQLandii v Liberci. Pojďte předvést to nejlepší, co děláte, a vyměnit si zkušenosti s ostatními nadšenci z celé ČR i Evropy!

Share This:

Jaký hudební nástroj vybrat, aby na něj uměli hrát všichni žáci? Vyzkoušejte citerku

P1170057
Chtěli byste, aby již od první třídy všechny děti ve třídě uměly hrát na hudební nástroj lidové písničky a při hře zároveň zpívaly? Myslíte, že by to mohli dokázat i méně hudebně nadaní žáci a i ti, kteří pravidelně nenavštěvují žádné hodiny výuky hry na hudební nástroj? A existuje vůbec nějaký takový nástroj? Chtěli bychom vám představit citerku, hudební nástroj vycházející z citery, který je přizpůsoben nejmenším dětem a výborně se hodí k výuce dětí mladšího školního věku.

Share This:

Chcete znát přesné údaje o stromu, který vás zajímá? Vzniká nová on-line databáze stromů ČR, která je přístupná zdarma

tree-1491526_1920
Nejste si jisti, které stromy v okolí školy rostou? A co když děti zajímá, jak jsou vysoké, široké …? Jednou z vhodných pomůcek nejen pro učitele je nově vznikající on-line databáze stromů ČR. S pomocí internetového portálu mohou uživatelé internetu identifikovat strom, o který mají zájem, zjistit jeho výšku, obvod kmene, fyziologické stáří stromu, dozvědět se o jeho zdravotním stavu apod. Díky tomuto projektu mohou učitelé předávat žákům informace o stromech. Portál přináší podrobnosti o stromech mimo lesní zeleni.

Share This:

Založili jsme na sociální síti Facebook novou stránku plnou inspirací pro učitele

facebook
Při tvorbě článků jsme narazili na spoustu zajímavých a inspirativních odkazů ze zahraničí, a bylo nám líto, že všechny v našich článcích zmínit nemůžeme. Proto, aby byli učitelé informováni i o ostatních odkazech, rozhodli jsme se zřídit Facebookovou stránku Inspirace a náměty ze zahraničí pro učitele, kam budeme vkládat zajímavé odkazy, tipy a náměty ze zahraničí.

Share This:

17. června zůstalo mnoho školních budov pázdných

classroom-824120_1920
Jak informoval magazín Zakatedrou.cz ve svém červnovém vydání (v článku ) byli učitelé vyzvání, aby se svými žáky opustili školní budovy a přesunuli výuku ven. Magazín Zakatedrou.cz oslovil velké množství škol, řadě učitelů také pomáhal se zapojením školy do kampaně. A jak vše nakonec dopadlo?

Share This:

Vydejte se s žáky na procházku rybníkem – navštivte expozici v areálu Živá voda

ryby na dosah
Jak vypadá život pod hladinou rybníku? Vydejte se s žáky na procházku rybníkem a vše prozkoumejte. V areálu Živá voda v obci Modrá nedaleko Uherského Hradiště se nachází unikátní expozice, která návštěvníkům umožňuje pozorovat, jak vypadá život ve vodě i pod vodou v přirozeném prostředí. Prohlédnout si můžete vodní plochu nad hladinou a její okolní prostředí, které doplňují ukázky lesů a luk z oblasti povodí řeky Moravy. Následně se můžete díky systému prosklených stěn a tunelu stát součástí světa pod vodní hladinou.

Share This:

Jak na hodnocení pomocí razítek?

razitka5
Omrzelo vás strohé hodnocení výkonu žáka klasickými známkami od jedničky po pětku? Hlavně u nejmenších dětí na prvním stupni ZŠ se setkáte s velkým úspěchem, pokud výkony žáků budete hodnotit pomocí razítek. Jaká razítka jsou v současnosti při hodnocení oblíbená? Vyzkoušeli jsme pro vás nabídku hodnotících a motivačních razítek e-shopu http://www.tiskatka.cz/, který se zabývá prodejem razítek a tiskátek pro školy. A jaká razítka se nám osvědčila?

Share This:

Máte důstojné zázemí pro rodiče? Vytvořte návštěvní koutek

waiting-area-372791_1920
Mnoha školním budovám chybí zázemí pro učitele. Zejména učitelé na 1. stupni ZŠ nemají své kabinety, mnohdy chybí také sborovny, či skříňky a tak si všechny své materiály nechávají uložené ve třídách, kde také tráví většinu dne. V odpoledních hodinách však v řadě tříd probíhají kroužky nebo je v nich umístěna školní družina. Pokud za vámi přijdou rodiče na konzultaci ve chvíli, kdy je třída obsazená, máte k dispozici důstojné místo pro rozhovor? Nebo řešíte problémy dětí u vstupních dveří či mezi kabáty v šatně? Prostor pro rodiče je na mnohých školách opomíjený. Příjemný prostor může konzultaci usnadnit, a také zlepšit postavení školy či učitele v očích rodičů.

Share This:

Sociální síť bez počítače? Vytvořte si třídní facebook

výzdoba_dveří_facebook
Sociální sítě jsou fenoménem současné doby a děti je, ač chceme nebo ne, budou využívat stále častěji a stále v mladším věku. Stále populárnější je využívat selfie fotografie, vlastní videonahrávky nahrávky apod. a následně je vystavovat na sociálních sítích a prezentovat tak sami sebe. Mnohokrát se však stává, že děti neumějí rozpoznat, co je vhodné veřejně prezentovat a co ne, jak vhodně a taktně komentovat statusy ostatních přátel apod. Jak učit žáky od nejnižších tříd základních škol vhodným způsobem využívat sociální sítě a bezpečně používat v současné době u žáků tolik oblíbený Facebook? Poradíme vám, jak je možné hravou a zábavnou formou vyučovat žáky prvního stupně ZŠ orientovat se v principech sociálních sítí i bez použití počítače a připojení k internetu.

Share This: