Category Archives: 1
Sebehodnocení učitele – sebereflexe na konci roku
Konec roku je spojen také s bilancováním a hodnocením práce v uplynulém roce a se stanovením předsevzetí do toho dalšího. Využijte tento čas také k ohlédnutí za profesní částí svého života. Věnujte chvilku zamyšlení a zhodnoťte své působení na škole, neboť sebereflexe je považována za jednu z profesních kompetencí učitele, avšak mnoho z nich neví, jak na to. Na adresu naší redakce přišlo také několik dotazů od učitelů, kteří nevěděli, jak zpracovat sebereflexi, kterou po nich ředitelé škol vyžadují. Proto bychom chtěli uvést několik tipů na sebereflexi učitele.
Sestavte si vlastní prázdninový deník podle našich šablon
Blíží se letní prázdniny, tedy doba, kdy žáci opouštějí školní lavice a zažívají nejrůznější dobrodružství. Aby jedinečné zážitky nezapomněli a mohli na ně za několik let vzpomínat, je dobré, pokud si budou vést prázdninový deník. O prázdninovém deníku vyšel článek v našem magazínu již před rokem (čtěte: Vedením prázdninového deníku si žáci ukládají vzpomínky na pěkné chvíle, které během léta prožili). Mladší děti však často nevědí, jak si takový deník vést a co vše si zaznamenávat. Proto jsme nachystali vzorové listy určené k zapisování nejen každodenních zážitků, ale také například jednodenních výletů, dovolených či přečtených knih.
Využití myšlenkových map ve výuce na 1. stupni ZŠ
Myšlenkové mapy, někdy také pojmové nebo mentální mapy, jsou moderní metodou využívanou v mnoha oborech. Široké využití a uplatnění nalézají také ve světě vzdělávání. Myšlenkové mapy pomáhají žákům uspořádat si pojmy a vztahy mezi nimi. K lepší přehlednosti a zapojení dalších funkcí mozku přispívá také zajímavé grafické znázornění doplněné obrázky.
Skupinová výuka jako možnost rozvíjení kooperace žáků
Jedním z úkolů současného školství je učit žáky vzájemné komunikaci a kooperaci. Možností, jak tohoto cíle dosáhnout, je využívat ve výuce skupinovou formu práce. V mnoha třídách je však skupinová práce zařazovaná do hodin málo nebo neefektivně. Ne všechny činnosti ve skupinách můžeme označit jako kooperativní výuku. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak do vyučovacích hodin zařazovat skupinovou práci, která u žáků rozvíjí kooperaci.
Koledy s notami pro boomwhackers
Hodnocení a sebehodnocení podle stanovených cílů
Recenze knihy: DŮM MYŠEK – Sam & Julie v divadle
Mikroskopické pozorování – jednoduchý mikroskop pro děti
Jak přiblížit teoretickou výuku o přírodě zase o něco blíže k praktické výuce? Představíme vám jednoduchou pomůcku vhodnou především pro děti mladšího školního věku, která umožňuje zkoumat malé přírodniny. Jednoduchý dětský mikroskop je určený k pozorování živé i neživé přírody. Je tak lehký a malý, že jej můžete snadno používat také při výuce v terénu. Zároveň je snadno ovladatelný, takže najít a zaostřit na zkoumaný vzorek zvládnou i méně šikovní žáci.
Lapbook – Co to je a jak se tvoří?
Jednou z možností, jak s dětmi udělat zajímavý přehled probraného učiva, který by jim byl při opakování k dispozici, je vytvoření lapbooku. Jedná se o interaktivní encyklopedii, knihu či sešit, který tvoří sami děti (nebo učitelé). Do lapbooku se vejde mnoho zajímavých informací a zápisků z klasického sešitu. Během stříhání, lepení a hledání zajímavostí si žáci dané učivo nenásilnou formou procvičují. Lapbook je také výborný pomocník při prezentaci učiva. Poradíme vám, jak snadno tuto interaktivní knihu vytvořit a jak s touto pomůckou v hodinách pracovat.