Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Category Archives: Únor 2017

Národní knihovna ČR archivuje starší vydání magazínu Zakatedrou.cz

old-books-436498_640
Magazín zakatedrou.cz má sice krátkou historii, ale množství publikovaných článků se stále zvyšuje. Všechny starší texty se snažíme čtenářům prostřednictvím webových stránek www.zakatedrou.cz zpřístupnit. V článcích lze snadno vyhledávat prostřednictvím vyhledávacího pole umístěného v pravém horním postranním panelu. V blízké době připravujeme také rozčlenění starších článků do přehledných kategorií.

Share This:

Nabídka pro studenty učitelských oborů VŠ

logo_f
Jste studenty či studentkami pedagogického oboru na některé z českých vysokých škol? Nevyhazujte zajímavé seminární práce a nápady, které jste během studia vytvořili. Podělte se o ně s učiteli z praxe. Magazín je zaměřen primárně pro učitele 1. stupně základních škol, proto máme zájem především o materiály aplikovatelné při výuce dětí mladšího školního věku.

Share This:

Tip na pomůcku – pořiďte si lis na rostliny

lis1
Chystáte se s dětmi lisovat rostliny a tvořit herbář? Jistě většina z nás zná klasický způsob lisování květin pod hromadou těžkých knih. Nejen, že se jedná o ne příliš vzhlednou kupu, zabírají mnoho místa, často se však stává, že se knihy a lisovaná rostlina omylem posunou a výsledek není zcela podle našeho očekávání. Chtěli bychom vám představit elegantní a jednoduchý způsob zatížení rostlin, který nezabere mnoho místa. Využívejte lis na rostliny.

Share This:

Tip na knihu – Řemesla ve hře, písni a tanci

kniha Řemesla ve hře, písni a tanci

V předchozích vydáních magazínu Zakatedrou.cz jsme se věnovali tématu řemesla a sice recenzi knihy o řemeslech a nabídce exkurze přibližující žákům stará řemesla na vesnici. Nyní bychom vám chtěli představit knihu Řemesla ve hře, písni a tanci, která přenáší téma řemesel také do hudební výchovy.

Share This:

Kašírování

paintbrushes-1209870_640
Kašírování není pro pedagogy neznámou výtvarnou technikou. Učitelé s dětmi dokážou vytvořit krásné a originální výrobky. I přesto však někteří učitelé tuto techniku neznají nebo ji do hodin zapomněli zařazovat. Proto jsme se rozhodli kašírování v našem magazínu připomenout.

Share This:

Tvořte s dětmi jednoduchý herbář

flower-picture-143498_640
Nezadržitelně se blíží období, kdy začnou vykvétat první květiny. Některé budeme již brzy moci najít, jak vykukují ze zbytků sněhové pokrývky. Je tedy nejvyšší čas na přípravu jarního herbáře, knihy o jarních květinách. Ukažte dětem, jak lze krásné květy zachovat. Tvořit první herbáře lze i s velmi malými dětmi. Snažte se s nimi tvořit herbář kreativním a zábavným způsobem tak, aby měly děti ze sbírání a uchovávaní květin radost.

Share This:

Tip na exkurzi – navštivte zajímavou interaktivní výstavu ORBIS PICTUS PLAY ve Zlíně

009
Nevíte, kam s dětmi na zajímavou výstavu? Chtěli bychom vám představit výstavu ORBIS PICTUS PLAY ve Zlíně, která je součástí mezinárodního projektu putovních výstav. Jedná se o hravou výstavu. Její autoři se inspirovali odkazem Jana Ámose Komenského, jenž prosazoval učení hrou. Expozice rozvíjí fantazii a tvořivost. Jednotlivé exponáty uvádějí do chodu sami návštěvníci a hrají si s nimi.

Share This:

Stále můžete vyplňovat dotazník a pomoci tak při tvorbě metodických postupů a materiálů pro výuku hudební výchovy

music-notes-683066_1920
V listopadovém vydání magazínu jsme zveřejnili prosbu o vyplnění dotazníku, který je jedním z východisek pro tvorbu zdarma dostupných metodických postupů a materiálů pro výuku hudební výchovy. Upozorňujeme čtenáře, že byla prodloužena doba pro jeho vyplňování a stále je možnost podělit se o své názory.

Share This: