Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Category Archives: Květen 2017

Pozorování větru

weathercock-153758_640
V dubnovém vydání magazínu jsme publikovali článek Pozorování počasí, který se zabýval obecnými zásadami každodenního pozorování počasí s žáky na 1. stupni základních škol. Dále jsme se uveřejnili článek Pozorování mraků, který se blíže zabývá pozorováním mraků na obloze a obsahuje zajímavé rady, jak oblaka pozorovat a zajímavou formou určovat jejich druhy. Dalším meteorologickým jevem, který lze s dětmi pozorovat, je vítr. Chtěli bychom vám představit náměty, které je možné využít k pozorování větru s žáky 1. stupni základních škol.

Share This:

Makedo – kreativní a ekologicky šetrná stavebnice

auto_Makedo
Chtěli bychom vám představit zajímavou a jednoduchou stavebnici, která využívá nejrůznějších odpadových nebo na první pohled nepotřebných materiálů. Stavebnici lze využívat s žáky při vytváření pozoruhodných výrobků. Širokého uplatnění však najde také při práci učitelů na výrobě pomůcek do výuky.

Share This:

Procvičujte s dětmi učivo s pomocí vlastních deskových her

play-1538333_640
Jistě téměř každé dítě má doma nějakou deskovou hru. Využijte toho, že deskové hry děti baví a zaujmou. Zkuste s žáky tvořit jednoduché deskové hry, které budou zároveň sloužit k prohlubování a procvičování učiva. Přinášíme vám pár rad, jak na to.

Share This:

Tip na pomůcku do třídy – Woody Víceúčelový kalendář s hodinami a barometrem

kalendář
K učivu, které se mají naučit žáci v prvních ročnících základních škol, patří také roční období, měsíce v roce a dny v týdnu. Žáci by měli mít přehled, co je dnes za den, měsíc, či roční období. Někteří učitelé s touto informací seznamují žáky pouze ústně, jiní píší dnešní datum na tabuli nebo si někteří vyrábějí své vlastní kalendáře. Chtěli bychom vám představit dřevěný Víceúčelový kalendář s hodinami a barometrem, který lze zavěsit na stěnu, a děti tak mohou mít informace o dni neustále na očích.

Share This:

Učte se anglická slovíčka s pomocí myšlenkových map – využijte Kreativní slovník

Screen Shot 2017-04-14 at 21.04.44
Pravděpodobně stále nejrozšířenější formou učení nových cizojazyčných slov je biflování dlouhých sloupců s pojmy. Nyní přichází na trh slovník umožňující učení nových slovíček zajímavější a poutavější formou, která navíc podporuje myšlení. Už jste slyšeli o Kreativním slovníku?

Share This:

8. ročník literárně-dramatického festivalu Děti, čtete? proběhne 1. a 2. června 2017

plakát, děti čtete
Již po osmé představí festival Děti, čtete? to nejlepší z literární tvorby pro děti. Mimořádným zahraničním hostem bude nizozemská spisovatelka Karina Schaapman, autorka populárního Domu myšek, o kterém jsme psali v listopadovém vydání magazínu Zakatedrou.cz. Letos bude opět po několika letech festival dvoudenní a proběhne 1. a 2. června.

Share This:

Podpořte projekt Reforma autorského práva ve vzdělávání – připojte se k petici pro zkvalitnění autorských práv v oblasti vzdělávání

volunteer-1550322_640
V mnoha členských státech Evropské unie se učitelé často nevědomě dostávají do sporu s autorským zákonem a školy tak riskují vysoké pokuty. V současné době projednává Evropská komise navrhovanou směrnici k autorskému právu na jednotném digitálním trhu. Aby nová legislativa odpovídala využívání internetu ve vzdělávaní pro 21. století, je možné oslovit evropské poslance prostřednictvím petice. Tu je možné podepsat do 15. května

Share This:

Jak na sebehodnocení žáků pomocí tří kartiček

Sebehodnocení žáků by mělo být nedílnou součástí výuky. I přesto někteří žáci nejsou zvyklí své výkony hodnotit a dělá jim to značné potíže. Chtěli bychom vám představit jednu z možností, jak jednoduše zařazovat sebehodnocení do výuky a učit tak děti zamýšlet se nad svými výkony.

Share This: