Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Category Archives: Červen 2017

Přejeme pěkné prázdniny, magazín o prázdninách nevychází

cancun-2206921_640
Protože většina redaktorů našeho magazínu je z řad učitelů, kteří stejně jako ostatní pedagogové potřebují v letních měsících nabrat sílu na nový školní rok, v měsíci červenci a srpnu magazín nevyjde. Na další číslo se můžete těšit v říjnu, kdy vyjde dvojčíslo Září – Říjen 2017. V čase, který v tomto období nevyužijeme k odpočinku, nebudeme zahálet. Budeme se snažit hledat nové možnosti pro vývoj našeho magazínu. Všem našim čtenářům přejeme příjemné a zasloužené prázdniny.

Share This:

Na kafíčko s … autorkami společenské hry Evropa hrou Kateřinou Loukotovou a Martinou Bubákovou

Evropa hrou_hraci deska
Tentokrát jsme si u kávičky popovídali s autorkami společenské deskové hry Evropa hrou Kateřinou Loukotovou a Martinou Bubákovou. Zajímalo nás, jak se pouhý nápad vytvořit deskovou hru postupně měnil v realitu. Co vše za vydáním úspěšné deskové hry stálo?

Share This:

Staňte se malými vědci, experimentujte a bádajte

binoculars-2028304_1280
Již malé děti rádi experimentují. Podpořte jejich zvídavost a zároveň je pomalu seznamujte se základy vědeckého bádání.

Share This:

Sestavte si vlastní prázdninový deník podle našich šablon

prázdninový deník
Blíží se letní prázdniny, tedy doba, kdy žáci opouštějí školní lavice a zažívají nejrůznější dobrodružství. Aby jedinečné zážitky nezapomněli a mohli na ně za několik let vzpomínat, je dobré, pokud si budou vést prázdninový deník. O prázdninovém deníku vyšel článek v našem magazínu již před rokem (čtěte: Vedením prázdninového deníku si žáci ukládají vzpomínky na pěkné chvíle, které během léta prožili). Mladší děti však často nevědí, jak si takový deník vést a co vše si zaznamenávat. Proto jsme nachystali vzorové listy určené k zapisování nejen každodenních zážitků, ale také například jednodenních výletů, dovolených či přečtených knih.

Share This:

Tip na knihu: Neztraťte motivaci v době blahobytu

kniha neztraťe motivaci v době blahobytu
Mnoho učitelů si klade otázku, jak současné školáky motivovat k práci, když mají téměř vše, na co si vzpomenou. Problém s hledáním motivace často nemají pouze děti, ale také mnoho dospělých. Proto bychom chtěli všem, kteří se snaží pracovat na svém rozvoji nebo na rozvoji druhých, představit knihu zabývající se otázkou, kde hledat motivaci v době, kdy máme k dispozici velké množství přístrojů, které nám na první pohled usnadňují život, a my tak nemusíme vynakládat příliš mnoho úsilí. Jak se odhodlat k tomu, abychom opustili své pohodlí a zabývali se takovými činnostmi, které nejsou nezbytně nutné pro naše přežití? Materiální odměna k motivaci často nestačí a lídři musí hledat hnací sílu mimo tuto oblast. S hledáním správných hnacích sil vám může pomoci kniha Neztraťte motivaci v době blahobytu od autorů Mariana Jelínka a Kamily Jetmarové.

Share This:

Andor Šándor vydává novou knihu. Radí, jak přežít teroristický útok

Jak pežít nejen teroristický útok_final.indd
Generál v záloze Andor Šándor vydává novou knihu Jak přežít teroristický útok. Podle Šándora není otázkou, jestli u nás dojde k teroristickému útoku, ale spíše kdy, kde a za jakých podmínek. Kniha je zaměřena i na další hrozby – například blackout nebo nebezpečí na internetu.

Share This:

Využijte pěkných červnových dnů k výuce venku

books-1757734_640

Den 18. května 2017 byl opět vyhlášen dnem prázdných tříd. Více o myšlence a průběhu kampaně se můžete dočíst v článku Připojte se k celosvětovému dni prázdných tříd a 17.6.2016 učte venku, který jsme publikovali v minulém roce v červnovém vydání magazínu Zakatedrou.cz. Také v tomto roce zůstaly některé třídy prázdné a učitelé s žáky vyměnili školní učebny za prostor pod širým nebem. Nedozvěděli jste se o akci nebo jste se z nějakého jiného důvodu nemohli ke kampani oficiálně připojit? Nevadí, využijte červnových dnů a učte žáky venku i bez oficiální celosvětové podpory. A jaké aktivity při výuce v přírodě zvolit?

Share This:

Tip pro radost – Kapesní hodinky v podobě sovy

IMG_1561
I ve spěchu červnových dnů a honbou za co nejlepšími známkami bychom neměli zapomínat si dělat radost. Chtěli bychom vám proto představit zajímavou maličkost, která může potěšit.

Share This: