Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Category Archives: Člověk a jeho svět

Poznávejte jarní přírodu co nejvíce smysly

nature-3159873_640
I přes mrazivé počasí posledních dní se k nám nezadržitelně blíží jarní období. Nastává tedy příhodná chvíle k zahájení pozorování změn v přírodě v průběhu roku. Tomuto tématu jsme se věnovali již v minulosti v článku Vyhlížejte s dětmi jaro – využijte fenologii. Nesbírejte informace o přírodě jen z učebnic. Vyjděte s dětmi ven a nechte je vnímat probouzející přírodu co nejvíce smysly.

Share This:

Staňte se malými vědci, experimentujte a bádajte

binoculars-2028304_1280
Již malé děti rádi experimentují. Podpořte jejich zvídavost a zároveň je pomalu seznamujte se základy vědeckého bádání.

Share This:

Využijte pěkných červnových dnů k výuce venku

books-1757734_640

Den 18. května 2017 byl opět vyhlášen dnem prázdných tříd. Více o myšlence a průběhu kampaně se můžete dočíst v článku Připojte se k celosvětovému dni prázdných tříd a 17.6.2016 učte venku, který jsme publikovali v minulém roce v červnovém vydání magazínu Zakatedrou.cz. Také v tomto roce zůstaly některé třídy prázdné a učitelé s žáky vyměnili školní učebny za prostor pod širým nebem. Nedozvěděli jste se o akci nebo jste se z nějakého jiného důvodu nemohli ke kampani oficiálně připojit? Nevadí, využijte červnových dnů a učte žáky venku i bez oficiální celosvětové podpory. A jaké aktivity při výuce v přírodě zvolit?

Share This:

Pozorování větru

weathercock-153758_640
V dubnovém vydání magazínu jsme publikovali článek Pozorování počasí, který se zabýval obecnými zásadami každodenního pozorování počasí s žáky na 1. stupni základních škol. Dále jsme se uveřejnili článek Pozorování mraků, který se blíže zabývá pozorováním mraků na obloze a obsahuje zajímavé rady, jak oblaka pozorovat a zajímavou formou určovat jejich druhy. Dalším meteorologickým jevem, který lze s dětmi pozorovat, je vítr. Chtěli bychom vám představit náměty, které je možné využít k pozorování větru s žáky 1. stupni základních škol.

Share This:

Pozorování mraků

okenko_mraky
Letěli jste někdy skrz mraky, procházeli jste mraky nebo si jen tak lehnete do trávy a pozorujete oblohu? Vyjděte s žáky ven a pozorujte mraky. I když se může zdát učivo o mracích obtížné, děti velmi baví. A to, že si žáci nezapamatují všechny informace vůbec nevadí.

Share This:

Pozorování počasí

jake je pocasi
V prvních letech povinné školní docházky by se žáci měli seznamovat se světem, který je obklopuje, měli by ho pozorovat, učit se znát základní pojmy a chápat jednoduché vztahy a souvislosti mezi nimi. Jedním z jevů, který bezprostředně ovlivňuje náš každodenní život a prostředí, ve kterém žijeme, je počasí. Pozorujte tedy s dětmi počasí.

Share This:

Tvořte s dětmi jednoduchý herbář

flower-picture-143498_640
Nezadržitelně se blíží období, kdy začnou vykvétat první květiny. Některé budeme již brzy moci najít, jak vykukují ze zbytků sněhové pokrývky. Je tedy nejvyšší čas na přípravu jarního herbáře, knihy o jarních květinách. Ukažte dětem, jak lze krásné květy zachovat. Tvořit první herbáře lze i s velmi malými dětmi. Snažte se s nimi tvořit herbář kreativním a zábavným způsobem tak, aby měly děti ze sbírání a uchovávaní květin radost.

Share This:

Stopy ve sněhu – co se v lese odehrálo?

img_1146
Les a živočichové žijící v našich lesích jsou důležitou součástí výuky o přírodě kolem nás a přírodních zákonitostech. Chtěli bychom vás seznámit se sadou razítek obsahující tiskátka s obrázky z ekosystému lesa a možnostmi jejich využití nejen ve výuce na 1. stupni ZŠ.

Share This:

Proč jsme 28.10. doma?

czech-republic-1500647_1280
28.10. je státní svátek. Děti nechodí do školy, velká část dospělých nejde do práce a většina obchodů zůstává tento den zavřená. Víme však, proč je tento den vyhlášen státním svátkem? A vědí to také děti ve školách? Nabízíme krátký přehled informací o vzniku Československa.

Share This:

Aktivity vhodné pro seznámení dětí s přírodním prostředím

after-rain-736361_1920
Den 17.6. je vyhlášen dnem, kdy učitelé mají opustit svá místa za katedrou a stejně tak žáci svá místa v lavicích, a společně strávit celý den venku. Kromě aktivit běžné výuky doporučujeme v tento den zařadit také aktivity, které jsou vhodné pro seznámení s přírodním prostředím. Pomozte dětem zjistit dětmi, že v přírodě nejsou sami, pozorujte, co vše můžeme venku vidět, slyšet, cítit, zkrátka vnímat, co vše se venku děje.

Share This: