Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Category Archives: Informační a výpočetní technika

Každodenní komunikace učitele s rodiči prostřednictvím webových stránek třídy

ipad-820272_640
Ve chvíli, kdy žáci opustí mateřskou školu a nastoupí do prvních ročníků základních škol, ztrácí většinou rodiče každodenní kontakt s převážnou částí zaměstnanců školy, kteří se na výchově jejich dětí podílí. Často se stále stává, že kromě zpráv v žákovských knížkách se bližší informace o dění ve školách rodiče dozví jen čtyřikrát do roka na třídních schůzkách, a to ještě jen pokud se jich zúčastní. A to si troufám říci je v dnešní době nedostatečné (O různých možnostech, jak v současné době vést třídní schůzky si můžete přečíst v článku Jak na třídní schůzky?). Jedním ze způsobů, jak předávat rodičům informace o dění ve třídě je vytvoření www stránek třídy.

Share This:

Způsoby komunikace učitele a rodiče se mění. Webová aplikace eTřída rodičům otevírá zcela zdarma dveře do vyučování.

estránky
Moderní webová aplikace eTřída je efektivní nástroj pro učitele, rodiče a žáky, který si klade za cíl přispět k intuitivnímu, motivačnímu a zábavnému vyučování. ETřída není informační systém, ale prostor, kde se rodiče vyznají a kde to bude bavit i děti. Umožňuje informovat o dění ve třídě, zadávání domácích úkolů a nově i neformální hodnocení školáků za jejich spolupráci a píli.

Share This:

Nakresli si vlastní kopec – využijte bezplatnou aplikaci pro zobrazování vrstevnic

kopce 1
Přemýšlíte, jak žákům jednoduše vysvětlit, co jsou to vrstevnice a co s jejich pomocí můžeme z mapy vyčíst? Jedním ze známých a pro žáky zajímavých způsobů je názorná ukázka s rozkrajováním brambory. Chtěli bychom však představit další možnost, kdy si žáci prostřednictvím rozšířené reality (více informací o rozšířené realitě si můžete přečíst v článku Rozšířená realita dává tištěným materiálům další rozměr) mohou na chytrých mobilních zařízeních zobrazit tvar kopce podle předem nakreslených vrstevnic. Ovládání aplikace je velmi jednoduché a své kopce zvládnou vytvořit i velmi malé děti.

Share This:

Jednoduchý návod, jak vytvářet materiály s využitím rozšířené reality s využitím bezplatné aplikace od Aurasma

Vytvoření aury8
Hlavním tématem dubnového vydání magazínu Zakaterdou.cz je rozšířená realita (pro kterou se užívá také zkratka AR) a její využívání ve výuce. V současné době však neexistuje mnoho materiálů využívající rozšířenou realitu, které by byly připraveny k okamžitému využití při vyučování. Chtěli bychom vám proto představit produkt od Aurasmy, s jehož pomocí můžete snadno a zdarma vytvářet vlastní digitální materiály využívajících AR. A nebojte se, opravdu to není tak těžké, jak se na první pohled zdá. Krásné a efektivní materiály jsou schopni vytvářet i vyučující s průměrnými dovednostmi práce na PC.

Share This:

Jak na psací písmo v programu Microsoft Word?

abeceda 1
Učitelé velmi často využívají vlastní materiály do výuky, které sami vytvořili v programu Microsoft Word. Při tvorbě listů pro 1. stupni ZŠ by však často potřebovali do svých materiálů zařadit ručně psané písmo. Mnohdy tento problém řeší dopisováním textů vlastní rukou. Jak na to, abyste mohli vytisknout vlastní text napsaný psacím písmem přímo z vašeho počítače?

Share This:

Coogle.it – jednoduchý on-line nástroj pro tvorbu myšlenkových map

Myšlenková mapa
Tvoříte rádi myšlenkové mapy? O tvorbě myšlenkových map jsme se zmiňovali již v článku Využití myšlenkových map ve výuce na 1. stupni ZŠ. Jednoduchým způsobem, jak vytvořit myšlenkovou mapu, je využití tužky a papíru. Zajímavé myšlenkové mapy lze však dělat také v elektronické podobě. Pro jejich tvorbu existuje velké množství programů a on-line aplikci. Chtěli bychom vám představit jednoduchý on-line nástroj, s jehož pomocí snadno a rychle vytvoříte přehledné mapy z jakéhokoli počítače s připojením k internetu.

Share This:

Educon – systém pro vytváření WWW stránek

educon2
V současnosti je prezentování školy a předávání obecných informací prostřednictvím webových stránek u mnoha škol samozřejmostí. Velké množství škol má na internetu zveřejněny pouze obecné informace, které několik měsíců neaktualizuje, jsou málo přehledné … Chtěli bychom vám proto představit systém pro tvorbu a správu školních webových stránek Educon. Jedná se o jednoduchý systém, díky kterému snadno získáte moderní webové stránky, které můžete jednoduše obsluhovat. Po krátkém zaškolení zvládnou se systémem pracovat i méně počítačově gramotní učitelé nebo sami žáci.

Share This:

Aplikace Seesaw – žákovské digitální portfolio

seesaw
Přemýšleli jste o vytvoření sociální sítě pro vaši školu nebo třídu? Aplikace Seesaw je primárně určená k vedení digitálního portfolia žáků, ale nabízí také vytvoření soukromé sociální sítě, do které se mohou přihlásit učitelé, rodiče a žáci.

Share This:

Pinterest jako zdroj bohaté inspirace (nejen) pro učitele

pinterest4
Jednou z častých otázek učitelů zní: „Kde neustále hledat nové nápady pro zpestření výuky?“ Zkuste pracovat s Pinterestem. Jedná se o obrázkovou sociální síť, která kromě jiného nabízí nepřeberné množství nápadů do výuky, a to nejen nápady z České republiky. I uživatel, který nemá znalosti cizích jazyků se může jednoduše inspirovat náměty ze zahraničí. Velkou výhodou je také snadné a rychlé vyhledávání. Během chvíle tak najdete mnoho inspirací k zadanému tématu. Poradíme vám, jak s Pintrestem pracovat.

Share This:

Máte pouze základní uživatelské dovednosti potřebné k užívání PC? Nevadí, přesto zvládnete naprogramovat počítačovou hru

zoombie
Úroveň výuky práce na PC je na mnoha školách odlišná. Většinou závisí na schopnostech vyučujících, které má daná škola k dispozici. Chtěli bychom vám poradit, jak zkvalitnit výuku informatiky i bez špičkových „informatikářů“. Učte informatiku zábavnou a jednoduchou formou. Naučte děti naprogramovat si vlastní počítačovou hru. Využijte při tom volně dostupný program, pro který existují již předem připravené lekce v češtině. Pokud se budete držet připravených instrukcí, zvládnou naprogramovat jednoduchou hru jak žáci, tak i učitelé, kteří jsou schopni využívat PC pouze na základní úrovni. Bez několika hodin samostudia se asi neobejdete, ale poradíme vám, jak na to. A že je programování ve většině případů záležitostí pro kluky? Programování pomocí programovacího jazyku Code baví i děvčata.

Share This: