Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Category Archives: Informační a výpočetní technika

Jednoduchý návod, jak vytvářet materiály s využitím rozšířené reality s využitím bezplatné aplikace od Aurasma

Vytvoření aury8
Hlavním tématem dubnového vydání magazínu Zakaterdou.cz je rozšířená realita (pro kterou se užívá také zkratka AR) a její využívání ve výuce. V současné době však neexistuje mnoho materiálů využívající rozšířenou realitu, které by byly připraveny k okamžitému využití při vyučování. Chtěli bychom vám proto představit produkt od Aurasmy, s jehož pomocí můžete snadno a zdarma vytvářet vlastní digitální materiály využívajících AR. A nebojte se, opravdu to není tak těžké, jak se na první pohled zdá. Krásné a efektivní materiály jsou schopni vytvářet i vyučující s průměrnými dovednostmi práce na PC.

Share This:

Jak na psací písmo v programu Microsoft Word?

abeceda 1
Učitelé velmi často využívají vlastní materiály do výuky, které sami vytvořili v programu Microsoft Word. Při tvorbě listů pro 1. stupni ZŠ by však často potřebovali do svých materiálů zařadit ručně psané písmo. Mnohdy tento problém řeší dopisováním textů vlastní rukou. Jak na to, abyste mohli vytisknout vlastní text napsaný psacím písmem přímo z vašeho počítače?

Share This:

Coogle.it – jednoduchý on-line nástroj pro tvorbu myšlenkových map

Myšlenková mapa
Tvoříte rádi myšlenkové mapy? O tvorbě myšlenkových map jsme se zmiňovali již v článku Využití myšlenkových map ve výuce na 1. stupni ZŠ. Jednoduchým způsobem, jak vytvořit myšlenkovou mapu, je využití tužky a papíru. Zajímavé myšlenkové mapy lze však dělat také v elektronické podobě. Pro jejich tvorbu existuje velké množství programů a on-line aplikci. Chtěli bychom vám představit jednoduchý on-line nástroj, s jehož pomocí snadno a rychle vytvoříte přehledné mapy z jakéhokoli počítače s připojením k internetu.

Share This:

Educon – systém pro vytváření WWW stránek

educon2
V současnosti je prezentování školy a předávání obecných informací prostřednictvím webových stránek u mnoha škol samozřejmostí. Velké množství škol má na internetu zveřejněny pouze obecné informace, které několik měsíců neaktualizuje, jsou málo přehledné … Chtěli bychom vám proto představit systém pro tvorbu a správu školních webových stránek Educon. Jedná se o jednoduchý systém, díky kterému snadno získáte moderní webové stránky, které můžete jednoduše obsluhovat. Po krátkém zaškolení zvládnou se systémem pracovat i méně počítačově gramotní učitelé nebo sami žáci.

Share This:

Aplikace Seesaw – žákovské digitální portfolio

seesaw
Přemýšleli jste o vytvoření sociální sítě pro vaši školu nebo třídu? Aplikace Seesaw je primárně určená k vedení digitálního portfolia žáků, ale nabízí také vytvoření soukromé sociální sítě, do které se mohou přihlásit učitelé, rodiče a žáci.

Share This:

Pinterest jako zdroj bohaté inspirace (nejen) pro učitele

pinterest4
Jednou z častých otázek učitelů zní: „Kde neustále hledat nové nápady pro zpestření výuky?“ Zkuste pracovat s Pinterestem. Jedná se o obrázkovou sociální síť, která kromě jiného nabízí nepřeberné množství nápadů do výuky, a to nejen nápady z České republiky. I uživatel, který nemá znalosti cizích jazyků se může jednoduše inspirovat náměty ze zahraničí. Velkou výhodou je také snadné a rychlé vyhledávání. Během chvíle tak najdete mnoho inspirací k zadanému tématu. Poradíme vám, jak s Pintrestem pracovat.

Share This:

Máte pouze základní uživatelské dovednosti potřebné k užívání PC? Nevadí, přesto zvládnete naprogramovat počítačovou hru

zoombie
Úroveň výuky práce na PC je na mnoha školách odlišná. Většinou závisí na schopnostech vyučujících, které má daná škola k dispozici. Chtěli bychom vám poradit, jak zkvalitnit výuku informatiky i bez špičkových „informatikářů“. Učte informatiku zábavnou a jednoduchou formou. Naučte děti naprogramovat si vlastní počítačovou hru. Využijte při tom volně dostupný program, pro který existují již předem připravené lekce v češtině. Pokud se budete držet připravených instrukcí, zvládnou naprogramovat jednoduchou hru jak žáci, tak i učitelé, kteří jsou schopni využívat PC pouze na základní úrovni. Bez několika hodin samostudia se asi neobejdete, ale poradíme vám, jak na to. A že je programování ve většině případů záležitostí pro kluky? Programování pomocí programovacího jazyku Code baví i děvčata.

Share This:

Jak učit děti základům robotiky? Ovládejte jednoduchého robota

2_KLUK
V různých článcích se dočítáme, že by se žáci měli připravovat na budoucí povolání. A to nejen na ta povolání, která existují, ale také na ta, která teprve vzniknou. Sledujeme tedy nejnovější trendy a prognózy. Dle expertů zasáhne svět v příští dekádě čtvrtá průmyslová revoluce, mezi což patří také rozvoj pokročilé robotizace. Můžeme na to žáky začít připravovat již nyní v podmínkách běžných základních škol? Lze tedy vedle základů matematiky, češtiny apod. vyučovat také základy robotiky? Nabízíme vám možnost jednoduchého, cenově dostupného osobního robota, který lze libovolně přetvářet pomocí dílků ze stavebnice lego.

Share This: