Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Category Archives: Tipy na exkurze

Chcete s dětmi vyzkoušet orientační běh? Navštivte některý z areálů pevných kontrol

orientační běh
Máte ve třídě děti, které baví práce s mapou a zároveň rádi sportují? Můžete jim doporučit, aby vyzkoušely orientační běh. Jedná se o sport, ve kterém rozhodují nejen sportovní předpoklady závodníků, ale také orientace v terénu a práce s mapou. A nejen doporučit. Na řadě míst naší republiky vznikají areály pevných kontrol. Jedná se o volně přístupné území, nejčastěji parky nebo lesy, ve kterých si můžete vyzkoušet orientační běh. Kontroly jsou v těchto oblastech rozmístěny celoročně a mapy různých obtížností si můžete zdarma vytisknout nebo vyzvednout na určeném místě.

Share This:

Festival RE:PUBLIKA ke 100. výročí založení Československé republiky – navštivte s dětmi festival na brněnském výstavišti nebo se zapojte do projektu Příběhy fotek

public-safety-2647298_640
Je to už 90 let, co se slavily kulatiny vzniku Československa v Brně poprvé. 26. května 1928 zahájil prezident Masaryk na brněnském výstavišti jubilejní výstavu k oslavě 10 let samostatnosti. Přesně 90 let poté, 26. května 2018, Masaryk, tentokrát „v zastoupení“, zahájí festival ke 100 letům. Vstup na festival je zdarma.

Share This:

Zajímavý tip: Navštivte Olympijský festival v Brně a Ostravě

snowboard-672077_1280

V Brně a Ostravě bude v době konání zimních olympijských her, tedy od 9. do 25.února probíhat Olympijský festival, který školám i široké veřejnosti nabídne velké množství sportovních příležitostí.

Share This:

Projekt Divadlo školám

Fimfárum
Jedná se o souhrnný cyklus téměř dvou desítek představení Divadla D21, který nabízí tituly pro mateřské, základní a střední školy. Každému věku náleží jiný okruh témat i formy jeho zpracování, a to na základě citlivého zvážení možností a požadavků určitého věku. Jedná se o projekt, který můžete využít jako doplněk výuky i jako smysluplně strávený volný čas s dětmi, žáky i studenty.

Share This:

Tip na exkurzi – navštivte zajímavou interaktivní výstavu ORBIS PICTUS PLAY ve Zlíně

009
Nevíte, kam s dětmi na zajímavou výstavu? Chtěli bychom vám představit výstavu ORBIS PICTUS PLAY ve Zlíně, která je součástí mezinárodního projektu putovních výstav. Jedná se o hravou výstavu. Její autoři se inspirovali odkazem Jana Ámose Komenského, jenž prosazoval učení hrou. Expozice rozvíjí fantazii a tvořivost. Jednotlivé exponáty uvádějí do chodu sami návštěvníci a hrají si s nimi.

Share This:

Tip na exkurzi – zveme vás na výstavu Moravská vesnička a betlém

017
Máme pro vás skvělý tip na předvánoční exkurzi. Krásná expozice, která se pro žáky 1. stupně velmi hodí (líbí se však i mladším nebo starším dětem) se nachází v samém centru města Brna. Krásně doplňuje učivo o minulosti. Ideální dobou pro návštěvu této expozice je právě období kolem vánoc, neboť součástí výstavy je také výstava pohyblivých betlémů.

Share This:

Tip na školní výlet – zážitkový park Fábula

dsc_1980
Mohlo by se zdát, že na otázku „Kam na školní výlet?“ je brzy hledat odpověď již teď. Chcete-li si být ale jistí, že po vaší volbě v klidu zamluvíte vámi vybraný termín, pomalu začíná být načase se po správné destinaci poohlížet. Už jen proto, že zaujmout a zabavit dnešní školáky je čím dát těžším úkolem. A dobrý pedagog chce jistě splnit očekávání svých žáků, která jsou plná touhy po nezapomenutelných zážitcích. Musí však posoudit i význam školního výletu pro vzdělání svých dětí a také přemýšlet nad problematikou počasí, vzdálenosti, ceny, atd.

Share This:

Na výlet s dětmi vlakem? Rady, jak cestovat vlakem společnosti Českých drah

cologne-1527780_1920

Pro rodiče s dětmi je často jednodušší cestovat automobilem. Mnoho škol už raději pro cestu na výlety či exkurze volí speciálně objednaný autobus, který všechny účastníky akce zaveze až na místo konání. Děti však často nevědí, jak cestovat vlakem. Vždyť i řada rodičů už hodně dlouho vlakem necestovala. Vezměte děti na výlet vlakem. Naučte je, jak vyhledat správné spojení v jízdním řádě, jak a kde si mohou zakoupit jízdenku, jak správně nalézt vlak a nástupiště, ze kterého vlak odjíždí … Nespěchejte přímo na akci, která je cílem vaší cesty. Věnujte dostatek času seznámení dětí s vlakem, jeho prostředím a pravidly pro využívaní služeb železnice.

Share This:

Vydejte se s žáky na procházku rybníkem – navštivte expozici v areálu Živá voda

ryby na dosah
Jak vypadá život pod hladinou rybníku? Vydejte se s žáky na procházku rybníkem a vše prozkoumejte. V areálu Živá voda v obci Modrá nedaleko Uherského Hradiště se nachází unikátní expozice, která návštěvníkům umožňuje pozorovat, jak vypadá život ve vodě i pod vodou v přirozeném prostředí. Prohlédnout si můžete vodní plochu nad hladinou a její okolní prostředí, které doplňují ukázky lesů a luk z oblasti povodí řeky Moravy. Následně se můžete díky systému prosklených stěn a tunelu stát součástí světa pod vodní hladinou.

Share This:

Navštivte muzeum gastronomie

photo_18941_20101020

Stravování patří k běžným každodenním aktivitám. Každý den se setkáváme s nejrůznějšími kuchaři a jejich kulinářským uměním (maminky doma, kuchaři ve školních jídelnách, kuchaři v restauracích apod.). Kuchařům a přípravě stravy je věnováno velké množství knih, kuchařek, časopisů. Na televizních obrazovkách se stále častěji objevují zábavné pořady, které nás zavedou do kuchyně takříkajíc „až pod pokličku“ (Prostřeno, Ano šéfe!, Masterschef Česko apod.). Jejich autoři se snaží diváky seznámit nejen s přípravou běžných pokrmů, ale dbají také na kulturu stolování. U dětí se však setkáváme s častým jevem, že si kuchařů a jejich práce neváží. Zaveďme je tedy do Muzea gastronomie a zasvěťme je do světa kuchařského umění.

Share This: