Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Category Archives: Tělesná výchova

Chcete s dětmi vyzkoušet orientační běh? Navštivte některý z areálů pevných kontrol

orientační běh
Máte ve třídě děti, které baví práce s mapou a zároveň rádi sportují? Můžete jim doporučit, aby vyzkoušely orientační běh. Jedná se o sport, ve kterém rozhodují nejen sportovní předpoklady závodníků, ale také orientace v terénu a práce s mapou. A nejen doporučit. Na řadě míst naší republiky vznikají areály pevných kontrol. Jedná se o volně přístupné území, nejčastěji parky nebo lesy, ve kterých si můžete vyzkoušet orientační běh. Kontroly jsou v těchto oblastech rozmístěny celoročně a mapy různých obtížností si můžete zdarma vytisknout nebo vyzvednout na určeném místě.

Share This:

Pohybové hry inspirované baseballem

baseball-1462907_1920
Baseball je zajímavou, ale pro mladší děti složitou hrou. Pomocí jednodušších pohybových her naučte žáky chápat principy odpalování, běhu od mety k metě … Tyto hry žáky velmi baví a postupně se propracují k tomu, aby byli schopni hrát bränball, hru inspirovanou baseballem, která je s oblibou zařazována i do hodin tělesné výchovy na 1. stupni ZŠ. O hře bränball se dozvíte více v některém z příštích vydání magazínu Zakatedrou.cz. V tomto článku bychom vám chtěli představit jednoduché hry, které hrají vždy dva soupeři proti sobě (jednotlivci nebo družstva). Hráči útočícího družstva odpalují (odhazují, odkopávají …) daný předmět a plní úkol, za který získávají body, a to do doby, než se předmětu zmocní družstvo obránců a dopraví ho na určené místo. Po určité době se role družstev vymění. Vítězí to družstvo, které v součtu získá více bodů.

Share This:

Pěnový had – jednoduchá pomůcka, která skýtá mnoho možností pro využití v hodinách tělesné výchovy

dsc_0037
Jistě znáte vodní nudli, která se prodává téměř v každém obchodě zaměřeném na sportovní zboží. Většině lidí je známá jako pomůcka k výuce plavání. Tato pomůcka však nabízí také spoustu dalších možností k využití v hodinách školní tělesné výchovy.

Share This:

Pořiďte do školy šprtec a turnaje mohou začít

img_5305
Billiard – hockey, česky nazývaný šprtec nebo také stolní hokej, je oblíbená stolní hra v rekreační i sportovní formě. Hrát šprtec není těžké a zvládnou to i žáci na 1. stupni základních škol. Zápasy ve stolním hokeji mohou zpestřit přestávky, stát se náplní školní družiny, lze založit zájmový kroužek, uspřádat školní turnaj … Při hře často není úplně rozhodující věk, zajímavé jsou tedy také souboje mezi žáky a učiteli nebo jednotlivými třídami.

Share This:

Hra s odrazem – využijte prvky tchoukballu v hodinách tělesné výchovy

DSC00223
Zkuste v hodinách tělesné výchovy vyzkoušet hru s prvky tchoukballu, nové moderní sportovní hry, která si získává stále více nových příznivců z řad chlapců i dívek. Pro žáky prvního stupně uvádíme zjednodušenou hru, která děti opravdu baví.

Share This:

Hra, kterou hrají společně a s nadšením žáci různého věku – zkuste školní ragby

ragby
Zejména na malotřídních školách jsou v hodinách tělesné výchovy přítomni různě věkově a také výkonnostně rozdílní žáci. Je tedy problém hrát nějakou týmovou soutěživou hru tak, aby všechny žáky bavila a aby se všichni zapojili aktivně do hry. Chtěli bychom vás seznámit s pravidly hry, kterou jsme nazvali školní ragby.

Share This:

Proměňte zasněžené školní hřiště v lyžařskou arénu

zasnezene_hriste_4
Velké množství školních hřišť v zimě zapadne sněhem a žáci se na ně začínají vracet až s příchodem jara. Proč tato hřiště nevyužít ke sportování také v zimě? Přestože se stále hovoří o globálním oteplování země, i v nejteplejších oblastech naší republiky je během průměrné zimy období, kdy školní hřiště na několik dní trvale pokryje několikacentimetrová sněhová pokrývka. Proto je škoda toho nevyužít. Co takhle vyučovat základy běžeckého lyžování?

Share This: