Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Category Archives: Zajímavá inspirace

Chcete, aby si žáci vedli školní kroniky? Vyzkoušejte Můj školní blog.

blog
Blíží se konec školního roku. Je to období vhodné k bilancování a hodnocení. Zároveň však většina učitelů začíná přemýšlet o tom budoucím. Chtěli bychom vám proto s předstihem představit zajímavý diář určený pro žáky 1. stupně základních škol nazvaný Můj školní blog. Blog nemusí sloužit pouze k zapisování úkolů nebo známek. Záměrem autorů je především zaznamenávání zážitků, zajímavých akcí, událostí …, které jsme ve škole prožili. Mělo by se tedy jednat o školní kroniku nebo školní deník (moderním výrazem nazvaný školní blog) obsahující vše důležité, co jsme ve škole během školního roku prožili. Na konci školního roku pak dětem vznikne krásný sešit plný vzpomínek na chvíle prožité se spolužáky a učiteli.

Share This:

Tip – vydejte se s dětmi do kina na nový celovečerní film Planeta česko

Planeta Č
Jako vzrušující prostředí, které si co do pestrosti a dobrodružnosti v ničem nezadá s exotickými krajinami, zobrazuje českou přírodu film Planeta Česko režiséra Mariána Poláka. Snímek s komentářem namluveným hercem Kryštofem Hádkem je napínavou podívanou pro dospělé i děti, která díky nejmodernějším technologiím ukazuje fascinující příběhy více než čtyřiceti druhů zvířat. Diváci tak ve filmu Planeta Česko uvidí například tetřevy tokající za úsvitu, sysly, s nimiž na louce laškují děti, ledňáčka prorážejícího při lovu střemhlav vodní hladinu, lososy putující z českých řek do moře a zpátky nebo užovky v dramatickém zápase s rybí kořistí a další živočichy. Krásu a dobrodružství máme na dosah ruky – stačí se jen dobře dívat. Do kin vstoupila Planeta Česko 22. března.

Share This:

Letos si připomeneme 100 let od vzniku Československa

old-letters-1082299_640
V říjnu letošního roku uplyne 100 let od vzniku Československa. Ve školách se historie učí od pravěku. Na moderní dějiny často nezbývá čas a jsou učiteli často opomíjeny. Při zjišťování úrovně znalostí žáků se nemusíme opírat pouze o výzkumy, často se bohužel stačí zeptat žáků maturitních ročníků na zásadní události nedávné doby, a ti mnohdy neznají základní fakta a souvislosti. A přitom právě blízká minulost, se kterou mají děti bezprostřední zkušenost, by měla při výuce na 1. stupni propojovat současnost s dávnou historií a vzbuzovat u žáků zájem o dějiny.

Share This:

Olympijské hry – základní shrnutí a náměty na činnosti

olympic-rings-1939227_640
V pátek 9. února budou zahájeny slavnostním ceremoniálem XXIII. zimní olympijské hry, které se budou konat v jihokorejském Pchjongčchangu. Slavnostní zakončení proběhne 25. února. V tomto období bude mnoho dětí usedat k televizním obrazovkám společně se svými rodiči a sledovat soupeření sportovců o medaile. Proto by učitelé měli této události také věnovat větší pozornost a mít alespoň základní přehled o průběhu akce. Řada učitelů bude olympijské hry jistě také bedlivě sledovat, ale přesto bychom vám chtěli přinést malé shrnutí těch nejdůležitějších informací, náměty a pracovní listy pro činnost s dětmi.

Share This:

Němečtí ilustrátoři připravují stránky pro děti migrantů, které přicházejí do Německa

ilustrace_de
Mezi migranty, kteří v minulých letech přišli do Německa je velké množství dětí. Jejich snadnější integraci se snaží napomoci také němečtí ilustrátoři. Prostřednictvím omalovánek a obrázků podporujících řeč chtějí dětem přiblížit německý jazyk a kulturu.

Share This:

Odpočítávejte dny do začátku olympijských her

strihani_olymp_2
V únoru vypukne naplno olympijská horečka. Sportovně založené děti budou často se svými rodiči sledovat měření sil závodníků celého světa. Podpořte zájem dětí o sport a tuto světovou událost i během vyučování. Různým zajímavým možnostem spojení olympijských her a výuky budeme věnovat většinu únorového vydání magazínu Zakatedrou.cz.

Share This:

Bezpečná cesta dětí do školy

doprvaní vychova
Bezpečí dětí je největším přáním všech rodičů. Pojďme si zopakovat nejdůležitější body, na které je potřeba dávat pozor při cestě do školy. Pro zvýšení bezpečnosti je možné udělat hned několik věcí, kterými se zabývá Dopravní výchova.

Share This:

Co skrývá náš dům

typewriter-2616762_640
Jedním z úkolů výuky na 1. stupni ZŠ je srovnávat s žáky současnost s historií. Srovnávejte současnost s historií prakticky a hledejte jejich propojení na místech, která děti obklopují. Návštěva muzea je přínosná, ale zajímavé stopy historie se jistě najdou také u dětí doma nebo u jejich prarodičů.

Share This:

Naplňte s dětmi prázdnou krabici od bot dárky a darujte ji dětem z chudých rodin v ČR

christmas-gift-2979922_640
Vánoce jsou obdobím, kdy obdarováváme ostatní, a snažíme se jim tak udělat radost. Máme pro vás zajímavý tip, jak společně s dětmi nachystat dárky pro ostatní děti. Letos proběhne již šestý ročník předvánoční akce, jejímž cílem je udělat na Vánoce radost dětem z chudých rodin. Děti společně s rodiči nebo učiteli naplní krabici od bot dárky, které by se ostatním dětem mohly líbit a zanesou je společně na jedno ze sběrných míst.

Share This:

Jak číst a tvořit jednoduché grafy

pracovní list_ grafy_vlastní1
Existují různé možnosti využití práce s grafy na 1. stupni ZŠ. Myslíme si však, že v současné době je tato činnost při výuce žáků mladšího školního nedoceněná a učiteli málo využívaná. A přitom právě grafy skýtají tolik možností, jak zajímavým a názorným způsobem pracovat s daty. Právě z grafického znázornění žáci mohou vyčíst mnoho informací a jednoduché grafy mohou využít téměř ve všech předmětech k zajímavým statistickým šetřením. Základům statistiky se žáci mohou učit již od první třídy. V době, kdy děti ještě neumí číst, mohou učitelé využít obrázkové grafy, které vám dnes představíme.

Share This: