Category Archives: Spolupráce s rodiči
Každodenní komunikace učitele s rodiči prostřednictvím webových stránek třídy
Ve chvíli, kdy žáci opustí mateřskou školu a nastoupí do prvních ročníků základních škol, ztrácí většinou rodiče každodenní kontakt s převážnou částí zaměstnanců školy, kteří se na výchově jejich dětí podílí. Často se stále stává, že kromě zpráv v žákovských knížkách se bližší informace o dění ve školách rodiče dozví jen čtyřikrát do roka na třídních schůzkách, a to ještě jen pokud se jich zúčastní. A to si troufám říci je v dnešní době nedostatečné (O různých možnostech, jak v současné době vést třídní schůzky si můžete přečíst v článku Jak na třídní schůzky?). Jedním ze způsobů, jak předávat rodičům informace o dění ve třídě je vytvoření www stránek třídy.
Způsoby komunikace učitele a rodiče se mění. Webová aplikace eTřída rodičům otevírá zcela zdarma dveře do vyučování.
Moderní webová aplikace eTřída je efektivní nástroj pro učitele, rodiče a žáky, který si klade za cíl přispět k intuitivnímu, motivačnímu a zábavnému vyučování. ETřída není informační systém, ale prostor, kde se rodiče vyznají a kde to bude bavit i děti. Umožňuje informovat o dění ve třídě, zadávání domácích úkolů a nově i neformální hodnocení školáků za jejich spolupráci a píli.
Uspořádejte vzájemné třídní setkání rodičů, učitelů a žáků, kde si budou moci žáci společně s rodiči vyzkoušet zábavné didaktické hry
Školy stále častěji zjišťují, že bez vzájemné spolupráce školy s rodiči to nepůjde. Čím dál větší oblibě se těší různé nové formy třídních schůzek (čtěte Jak na třídní schůzky?)Při vzájemném setkávání rodičů, žáků a učitelů můžete jít ještě dále a vymýšlet další zajímavá střetnutí. Chtěli bychom vám představit tip na vzájemné třídní setkání rodičů, učitelů a žáků, kde si budou moci žáci společně s rodiči vyzkoušet zábavné didaktické hry a aktivity, které učitel zařazuje do běžné výuky.
Pozvěte prarodiče do škol
Máte důstojné zázemí pro rodiče? Vytvořte návštěvní koutek
Mnoha školním budovám chybí zázemí pro učitele. Zejména učitelé na 1. stupni ZŠ nemají své kabinety, mnohdy chybí také sborovny, či skříňky a tak si všechny své materiály nechávají uložené ve třídách, kde také tráví většinu dne. V odpoledních hodinách však v řadě tříd probíhají kroužky nebo je v nich umístěna školní družina. Pokud za vámi přijdou rodiče na konzultaci ve chvíli, kdy je třída obsazená, máte k dispozici důstojné místo pro rozhovor? Nebo řešíte problémy dětí u vstupních dveří či mezi kabáty v šatně? Prostor pro rodiče je na mnohých školách opomíjený. Příjemný prostor může konzultaci usnadnit, a také zlepšit postavení školy či učitele v očích rodičů.
Jak na třídní schůzky?
Stále častěji se školy otevírají rodičům a veřejnosti. Existuje mnoho různých způsobů spolupráce mezi rodiči a školou. My se v článku zaměříme na klasické třídní schůzky. Pro mnoho učitelů i rodičů bývají třídní schůzky strašákem. Jak vést třídní schůzky moderním způsobem, který by byl přínosný a příjemný pro obě strany?