Category Archives: Květen 2018
Květnové vydání magazínu Zakatedrou.cz se zaměřuje především na práci s mapou a orientaci v prostoru
Mapy a plány nám sdělují mnoho informací, rozvíjejte mapové dovednosti dětí
V současné době se mapy stávají důležitým zdrojem informací a často se s nimi setkáváme v médiích nebo na internetu. Nové výzkumy dokazují, že děti jsou schopny číst z mapy a porozumět jí již v předškolním věku a o informace, které z mapy mohou získat, mají velký zájem. Problematice kartografických děl pro děti a práci s mapou je v současnosti věnováno stále více pozornosti, domníváme se však, že je to stále málo. A je tomu tak i ve školách. Velké množství základních škol stále nedostatečně rozvíjí kartografické dovedností, a přitom právě jejich rozvoj je jedním z hlavních cílů výuky geografie žáků všech věkových kategoriích. Učitelé se většinou zaměřují především na čtení map, důležité je však také jejich porovnávání nebo interpretace. Bohužel však na dovednost tvorby map, která baví i malé děti a učí je pochopit systém mapování, učitelé i vzdělávací programy zapomínají. Chtěli bychom vám tedy představit příklady možností, jak začít pracovat s mapou u dětí mladšího školního věku. Více bychom se pak chtěli zaměřit na jejich tvorbu.
Tvorba kartografických map na 1. stupni ZŠ
Nakresli si vlastní kopec – využijte bezplatnou aplikaci pro zobrazování vrstevnic
Přemýšlíte, jak žákům jednoduše vysvětlit, co jsou to vrstevnice a co s jejich pomocí můžeme z mapy vyčíst? Jedním ze známých a pro žáky zajímavých způsobů je názorná ukázka s rozkrajováním brambory. Chtěli bychom však představit další možnost, kdy si žáci prostřednictvím rozšířené reality (více informací o rozšířené realitě si můžete přečíst v článku Rozšířená realita dává tištěným materiálům další rozměr) mohou na chytrých mobilních zařízeních zobrazit tvar kopce podle předem nakreslených vrstevnic. Ovládání aplikace je velmi jednoduché a své kopce zvládnou vytvořit i velmi malé děti.
Chcete s dětmi vyzkoušet orientační běh? Navštivte některý z areálů pevných kontrol
Máte ve třídě děti, které baví práce s mapou a zároveň rádi sportují? Můžete jim doporučit, aby vyzkoušely orientační běh. Jedná se o sport, ve kterém rozhodují nejen sportovní předpoklady závodníků, ale také orientace v terénu a práce s mapou. A nejen doporučit. Na řadě míst naší republiky vznikají areály pevných kontrol. Jedná se o volně přístupné území, nejčastěji parky nebo lesy, ve kterých si můžete vyzkoušet orientační běh. Kontroly jsou v těchto oblastech rozmístěny celoročně a mapy různých obtížností si můžete zdarma vytisknout nebo vyzvednout na určeném místě.
Světové dny orientace v přírodě
Světový den orientačního běhu připadá tento rok na 23. května, proto byly dny v období mezi 23.5. a 29.5. vyhlášeny dny orientace v přírodě. Jedná se o celosvětovou kampaň, která nese název World orienteering day (WOD). K této akci se může připojit každý, kdo v tomto období uspořádá nějakou akci spojenou s orientačním během.
Festival RE:PUBLIKA ke 100. výročí založení Československé republiky – navštivte s dětmi festival na brněnském výstavišti nebo se zapojte do projektu Příběhy fotek
Je to už 90 let, co se slavily kulatiny vzniku Československa v Brně poprvé. 26. května 1928 zahájil prezident Masaryk na brněnském výstavišti jubilejní výstavu k oslavě 10 let samostatnosti. Přesně 90 let poté, 26. května 2018, Masaryk, tentokrát „v zastoupení“, zahájí festival ke 100 letům. Vstup na festival je zdarma.
Kniha 100 let republiky – pracovní listy
V nakladatelství Portál vyšly v nedávné době knihy Po stopách stoleté dámy (seznamovali jsme vás s ní také v magazínu Zakatedrou.cz v článku Kniha Po stopách stoleté dámy nám připomene události naší země za posledních 100 let) a Poznej s námi Česko. Toto nakladatelství nyní k uvedeným titulům připravilo také pracovní listy, které jsou volně ke stažení.