Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Category Archives: Červen 2018

Přejeme všem čtenářům příjemné léto

sunbeds-and-umbrellas-1995390_640
Upozorňujeme naše čtenáře, že stejně jako každý rok v měsíci červenci a srpnu magazín Zaktedrou.cz nevychází. Lidé, kteří se na chodu magazínu podílejí, jsou z převážné části učitelé, a proto si chtějí užít zaslouženého letního volna. Přesto vám však budou k dispozici všechny starší články. Budete si tak moci hlouběji znovu pročíst články, na které jste v průběhu školního roku neměli mnoho času.

Share This:

Na kafíčko s … Janou Frankovou

microphone-2316268_640
Tentokrát jsme si popovídali se spolumajitelkou vydavatelství ALCA paní Janou Frankovou, která se po úspěchu titulu Můj cestovní deník (o němž si můžete přečíst v článku Tip na publikaci: Můj cestovní deník) rozhodla uvést na trh také Můj školní blog(o němž si můžete přečíst v článku Chcete, aby si žáci vedli školní kroniky? Vyzkoušejte Můj školní blog). Celý projekt vznikal spontánně za supervize zkušené učitelky. Tím bylo zaručeno, že Školní blog je navázán i na školní osnovy a může být radostí dětem a pomocí učitelům. Nápadů na projekty pro děti je mnoho, tak se necháme překvapit jaký bude další výtvor. Co vše za vydáním úspěšných titulů stálo a jaké má paní Jana plány do budoucna?

Share This:

Náměty pro přípravu na nový školní rok

classroom-824120_640
Školní rok sice nyní končí, ale ani se nenadějeme a bude začínat další. Protože další číslo našeho magazínu vyjde až po zahájení nového školního roku, chtěli bychom vám představit vybrané faktory, které by měl vyučující při přípravě na nový školní rok zvážit. Nejedná se o celou přípravu, ale pouze o náměty. Některé náměty jsou pro učitele běžné, ale něco z našeho článku by pro ně mohlo být inspirací.

Share This:

Na co si dát pozor při výběru učebnic pro 1. stupeň ZŠ

ucebnice
Pokud přemýšlíte, zda v novém školním roce využívat jiné učebnice než doposud, nepodceňujte jejich výběr a jednotlivé učebnice si dobře prohlédněte. Každému učiteli a třídnímu kolektivu může vyhovovat jiný typ učebnic. Na první pohled mohou některé učebnice vypadat úžasně, při podrobnějším zkoumání však můžete zjistit, že jsou obtížně využitelné při vyučování. Na co si tedy při jejich výběru dát pozor?

Share This:

Každodenní komunikace učitele s rodiči prostřednictvím webových stránek třídy

ipad-820272_640
Ve chvíli, kdy žáci opustí mateřskou školu a nastoupí do prvních ročníků základních škol, ztrácí většinou rodiče každodenní kontakt s převážnou částí zaměstnanců školy, kteří se na výchově jejich dětí podílí. Často se stále stává, že kromě zpráv v žákovských knížkách se bližší informace o dění ve školách rodiče dozví jen čtyřikrát do roka na třídních schůzkách, a to ještě jen pokud se jich zúčastní. A to si troufám říci je v dnešní době nedostatečné (O různých možnostech, jak v současné době vést třídní schůzky si můžete přečíst v článku Jak na třídní schůzky?). Jedním ze způsobů, jak předávat rodičům informace o dění ve třídě je vytvoření www stránek třídy.

Share This:

Způsoby komunikace učitele a rodiče se mění. Webová aplikace eTřída rodičům otevírá zcela zdarma dveře do vyučování.

estránky
Moderní webová aplikace eTřída je efektivní nástroj pro učitele, rodiče a žáky, který si klade za cíl přispět k intuitivnímu, motivačnímu a zábavnému vyučování. ETřída není informační systém, ale prostor, kde se rodiče vyznají a kde to bude bavit i děti. Umožňuje informovat o dění ve třídě, zadávání domácích úkolů a nově i neformální hodnocení školáků za jejich spolupráci a píli.

Share This:

Chcete, aby si žáci vedli školní kroniky? Vyzkoušejte Můj školní blog.

blog
Blíží se konec školního roku. Je to období vhodné k bilancování a hodnocení. Zároveň však většina učitelů začíná přemýšlet o tom budoucím. Chtěli bychom vám proto s předstihem představit zajímavý diář určený pro žáky 1. stupně základních škol nazvaný Můj školní blog. Blog nemusí sloužit pouze k zapisování úkolů nebo známek. Záměrem autorů je především zaznamenávání zážitků, zajímavých akcí, událostí …, které jsme ve škole prožili. Mělo by se tedy jednat o školní kroniku nebo školní deník (moderním výrazem nazvaný školní blog) obsahující vše důležité, co jsme ve škole během školního roku prožili. Na konci školního roku pak dětem vznikne krásný sešit plný vzpomínek na chvíle prožité se spolužáky a učiteli.

Share This:

Tip na zajímavou knihu: Psychoterapie našich prababbabiček

Psychoterapie našich prababiček
Mění se doba a s ní také životní styl. Lidé však často zjišťují, že jejich způsob života není optimální a snaží se hledat cesty, jak v dnešní uspěchané době co nejlépe relaxovat a vyvážit svoje aktivity. Zatímco svět, ve kterém žijeme, se mění, potřeby našeho těla a mysli zůstávají prakticky stejné. Proč se tedy neinspirovat u našich předků? Chtěli bychom vám představit knihu Psychoterapie našich prababiček vydanou v nakladatelství Portál.

Share This:

Inspirovat se můžete také staršími články

old-newspaper-350376_640
Chtěli bychom vás upozornit, že s přibývající dobou přibývají také články v našem archivu. Využíváme výhody elektronického prostředí a starší články neustále aktualizujeme. Připomínáme vám články, které jsme publikovali v minulých letech, ale stále vás mohou inspirovat při přípravě konce školního roku.

Share This: