Category Archives: ZÁŘÍ-ŘÍJEN 2018
Dvojčíslo ZÁŘÍ – ŘÍJEN je zaměřeno především na historii a oslavy 100 let republiky
Využití časové osy při výuce na 1. stupni ZŠ
Nově přicházející děti do škol žijí především přítomností. O minulosti a budoucnosti mají různě zkreslenou představu. Je tedy na učiteli, aby v průběhu několika prvních let dokázal naučit žáky správně vnímat čas. Chtěli bychom vám proto představit další grafický znázorňovací prostředek vhodný do výuky na 1. stupni ZŠ, a tím jsou časové osy. Časové osy můžeme vnímat jako druh myšlenkové mapy. O myšlenkových mapách si můžete přečíst článek Využití myšlenkových map ve výuce na 1. stupni ZŠ“.
Přehled hlavních událostí, které naši zemi ovlivnily v posledních 100 letech – čtení s porozuměním
Znáte přehled hlavních událostí, které se odehrály v uplynulých 100 letech v naší republice? A znají je vaši žáci? Přinášíme vám text obsahující přehled hlavních událostí v naší zemi od roku 1918 až po současnost, který je určený pro připomenutí učitelům, pro něž dějepis není hlavní parketou, a také pro žáky jako materiál pro čtení s porozuměním. Tento přehled mohou využívat i mladší žáci, kteří ještě neznají historické souvislosti. S textem mohou pracovat dle návodných otázek pro čtení s porozuměním. Žáci, kteří vědí, co čtou, najdou všechny odpovědi v textu a třeba si něco z historie naší země do budoucna zapamatují. Materiál lze využít také pro práci s časovou osou, bližší informace se dozvíte v článku Příklad práce s časovými osami – Časová osa událostí uplynulých 100 let, srovnávání os.
Příklad práce s časovými osami – Časová osa událostí uplynulých 100 let, srovnávání os
V článku Využití časové osy při výuce na 1. stupni ZŠ, jsme se věnovali možnostem využití časových os ve výuce. Nyní bychom vám chtěli nabídnout praktickou ukázku, jak časové osy využít a zároveň si ujasnit důležité okamžiky, které v uplynulých letech zásadně ovlivnily život v naší republice. K tvorbě časové osy můžete využít také text pro čtení s porozuměním, který je ke stažení v článku Přehled hlavních událostí, které naši zemi ovlivnily v posledních 100 letech – čtení s porozuměním. Při projektové výuce mohou žáci přijít také k zajímavým souvislostem mezi světovými událostmi a událostmi, jenž ovlivnily vývoj v oblastech, které jsou dětem blízké.
Lípy republiky jsou živými svědky naší historie
Lípa je naším národním stromem. Symbol lípy můžeme nalézt na bankovkách, vojenských uniformách nebo například na prezidentské standartě. Tento strom se také vysazuje při některých významných událostech souvisejících s naší republikou. Nenese právě lípa ve vaší obci nějaké poselství minulých generací? Nebo uvažujete, že v rámci oslav založení republiky zasadíte nový strom, který bude o této události vyprávět budoucím generacím?
Vydejte se s dětmi do tajemné země Ypsilonie a učte se vyjmenovaná slova hrou
Vyjmenovaná slova jsou důležitou součástí učiva na 1. stupni ZŠ. Mnoho dětí však při psaní vyjmenovaných slov i přes neustálé opakování stále chybuje. Chtěli bychom vám představit společenskou hru, díky které si děti budou nenásilnou formou opakovat všechna vyjmenovaná slova. Budou se bavit a zároveň učit.
Je vaše škola kvalitní nebo ne? A jak její kvalitu zlepšit? Inspirujte se v knize Na naší škole nám záleží
Dětské oční vady: většinou se projeví až s nástupem do školy. Některé samy zmizí
Dalekozrakost, astigmatismus a tupozrakost – to jsou nejčastější oční vady, které trápí děti. Podle odhadů trpí oční vadou čtvrtina školáků a deset procent předškoláků. Čím je dítě menší, tím složitější je oční vadu rozpoznat. U řady dětí proto diagnostika oční vady proběhne až po nástupu do školních lavic.
Inspirace (nejen) pro učitele a školní psychology pro jejich praxi ve 21. století
Český institut biosyntéze zve všechny učitele, školní psychology, ale i další pracovníky ve školství do vzdělávacího programu s názvem Biosyntéza (nejen) pro učitele a školní psychology. Je určen všem těm, kteří každý den pracují s dětmi a považují za důležité neustále se sebevzdělávat a rozvíjet kreativitu nejen u dětí, ale i u sebe samotných. Cílem komplexního vzdělávacího programu je posluchače obohatit základním biosyntetickým přístupem: stejně jako pro pochopení světa kolem nás nemůžeme uvažovat ve škatulkách jednotlivých školních předmětů, tak žák není jen objekt rozumové či tělesné kapacity.