Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Category Archives: Březen 2016

Nebojte se upozornit na chyby a dát podněty redakci

error-101408_1280

Share This:

Velmi nás těší stále narůstající počet čtenářů a váš zájem o náš magazín. Neustále se snažíme magazín vylepšovat, navazujeme nové spolupráce, zlepšujeme virtuální prostředí portálu a zkvalitňujeme pracovní tým.

Vyhlížejte s dětmi jaro – využijte fenologii

snowdrop-1053625_1920
Už je tu jaro, nebo ještě ne? Jak to vlastně poznáme? Co je hlavním ukazatelem jara? Jedním ze způsobů, jak pozorovat, kdy k nám přijde jaro (a stejně tak ostatní roční období) je pozorování rostlin. Jejich rytmicita se každý rok periodicky opakuje. Občas slýcháváme: „loni touto dobou už kvetly sněženky“ nebo „vždy, když začne kvést vlčí mák, mám narozeniny“ … apod. Mně utkvěla v paměti slova jedné moudré paní profesorky na gymnáziu, která nám říkala: „až pokvetou kaštany, budete maturovat.“ Od té doby tyto stromy pozoruji, a když je uvidím kvést, vzpomenu si na ni, na gymnázium, maturitu a vše s tím spojené. Uvědomím si, že pro mnoho středoškoláků začíná období maturitních zkoušek. Ano, ona paní profesorka využila fenologii a vzbudila v nás zájem o fenologické pozorování přírody. Vzbuďte také u vašich žáků větší zájem o pozorování přírody.

Share This:

Na kafíčko s … Nina Suchomelová

Nina3
Dnes jsme si na kafíčko pozvali paní Ninu Suchomelovou, která sepsala a v praxi potvrdila fungující principy pomáhající řešit kázeňské problémy ve třídě. Tyto univerzální principy šíří mezi ostatní pedagogy. Pomáhá tak učitelům, aby byli schopni vnitřně motivovat, nadchnout a uměli s žáky efektivně komunikovat. O své poznatky se dělí s ostatními pedagogy tím, že provozuje internetový portál www.ninasuchomelova.cz, na facebooku vytvořila stránku „Na kafíčko o přestávce“. Je autorkou dvou eBooků (elektronických knih) „5 zaručených triků, které vaše učitelské nervy ocení“ (ke stažení ZDARMA) a „3 kroky ke zkrocení džungle před tabulí“.

Share This:

Buchta do sborovny

coffee-1137687_640
Jak upevnit vztahy mezi kolegy a zpříjemnit si chvíle ve sborovně? A pokud je škola malá a nedisponuje sborovnou, tak jen tak mezi dveřmi? Jedním ze způsobů je upéct dobrou buchtu a nabídnout ostatním kousek ke kávičce či čaji. A kde vzít na takovou buchtu výborné a osvědčené recepty? Každého, kdo se u nás zastaví na kafíčko a poskytne nám rozhovor, prosíme o tip na nějaký dobrý moučník nebo buchtu, kterou by si naši čtenáři mohli upéct a zpříjemnit si tak chvíle ve sborovně.

Share This:

Pořádejte burzu sportovních potřeb, hraček, oblečení …

childrens-shoes-1035488_1920
Doby, kdy dětem stačilo pár kousků oblečení, autíčko a okopaný balón jsou nenávratně pryč. Každé dítě má mnoho hraček, oblečení a potřebuje na každý sport jiné vybavení … Děti však rychle rostou, jejich záliby se mění a potřebují zase jiné věci. Ale kde vzít na nové věci peníze? Rodiče řeší problémy, kde vzít na nové věci místo? Stále oblíbenější se tak stávají burzy dětského oblečení a dětských potřeb. Vyjděte i vy rodičům vstříc a uspořádejte na vaší škole burzu. Ocení ji ale nejen rodiče, ale i vedení školy, protože výdělek z této akce můžete využít třeba na zvelebení vaší školy.

Share This:

Pracujte s žáky v kruhu

access-933120_1920
Jednou z moderních metod výuky je uspořádání žáků v kruhu, ve kterém na sebe všichni žáci vidí a mohou spolu verbálně i neverbálně komunikovat. Zejména při větším počtu žáků ve třídě není zavedení fungujícího kruhu jednoduché a vyžaduje dodržování určitých pravidel a doporučení. Netroufáte si s neposednými dětmi vyrazit mimo lavice? Nebo s dětmi v kruhu pracujete, ale práce se vám úplně nedaří? Pojďte se s námi podívat na pár rad, jak začít s žáky pracovat v kruhu nebo jak špatně fungující práci vylepšit.

Share This:

Zapisujte noty jednoduše

foto_noty_4
Pro napsání notového zápisu sloužil dříve notový sešit a tužka. V současnosti existuje řada různých počítačových programů pro vytvoření notového zápisu. Některé jsou zdarma, za některé si musíme zaplatit. Poradíme vám, jak můžete v současnosti vytvořit jednoduchý notový zápis pomocí zdarma dostupného počítačového programu MuseScore.

Share This:

Opravdu motivující kariérní řád?

career-1020008_1920
Ministryně školství se na tiskové konferenci MŠMT dne 11.2.2016 dotkla tématu připravovaného kariérního řádu a nastínila jeho chystanou podobu. Jako cíl připravovaného kariérního systému byl uveden motivovaný učitel, který má jasnou vizi svého profesního růstu a za svoji práci je náležitě ohodnocen. Splní připravovaný kariérní řád svůj cíl?

Share This:

Úkol na tento měsíc: Nezapomeňte si svačinu

break-18987_1920
Nezapomeňte si každé dopoledne dopřát dobrou svačinku. Děti rády sledují, co má paní učitelka ke svačince. Pokud si pěkně připravenou svačinku pravidelně vychutnáte, jistě se vám bude s příjemným pocitem v žaludku lépe učit a zvládat nepříjemné a stresové situace.

Share This: