Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

17. června zůstalo mnoho školních budov pázdných

classroom-824120_1920

Jak informoval magazín Zakatedrou.cz ve svém červnovém vydání (v článku ) byli učitelé vyzvání, aby se svými žáky opustili školní budovy a přesunuli výuku ven. Magazín Zakatedrou.cz oslovil velké množství škol, řadě učitelů také pomáhal se zapojením školy do kampaně. A jak vše nakonec dopadlo?

Již při zveřejňování informací o připravované akci se kampaň těšila velkému zájmu učitelů. Přesný počet škol, které se do akce zapojily, není znám, protože velké množství učitelů se akce zúčastnilo bez oficiálního přihlášení. Již nyní však víme o stovkách tříd, které akci podpořily. Ač byla akce primárně určena pro základní školy, den venku prožili také někteří žáci mateřských a středních škol. Počet účastníků by byl pravděpodobně ještě vyšší, ale akci bohužel nepřálo počasí.

Nepřízeň počasí
Počasí kampani opravdu nepřálo. V některých částech republiky již od rána vytrvale pršelo, takže mnoho škol akci na poslední chvíli zrušilo. Na velké části našeho území foukal také silný vítr, takže co si žáci zapomněli připevnit nebo zatížit, to létalo vzduchem. Ale o tom to přeci bylo, seznámit děti s přírodou a jejími podmínkami. Velká pochvala patří těm učitelům, které ani špatné počasí neodradilo a připravované aktivity přizpůsobili podmínkám a celý den vydrželi venku. Mnoho učitelů výuku venku zkrátilo, učili venku jen část školního dne. Řada vyučujících, kterým počasí akci překazilo, přesunula naplánované aktivity na jiný den, jiní připravované venkovní aktivity přesunuli do zastřešených objektů a jiní výuku venku zrušili úplně a pokračovali v běžném režimu.


Den prázdných tříd v Základní škola a Mateřská škola Monty School
Zdorj http://www.montyskola.cz/

Co bylo náplní výuky pod širým nebem?
Zejména menší školy s nižším počtem žáků uspořádali výlet, sportovní den … společně pro všechny žáky. Většina ředitelů však nechala jednotlivým vyučujícím volnou ruku a rozhodnutí, co se bude 17. června během výuky dít, ponechali na nich. Tento den žáci absolvovali například výpravu do lesa, ve kterém nacházeli různé úkoly a cvičení související s právě probíhající učební látkou, tvořili z přírodních materiálů, učili se o stromech, rostlinách, živočiších … probírali běžné učivo v zahradních altáncích, na lavičkách v parku, na kraji lesa …. Víme dokonce o jedné třídě, které posloužilo jako provizorní třída zahradní posezení místní restaurace. Nápadité paní učitelky a páni učitelé prostě dokázali připravit krásný den určený k oslavě pobytu venku.

A jak tento den vypadala výuka v I.A a II. A na ZŠ Ostrava – Mariánské Hory, Karasova 6

Paním učitelkám gratulujeme za krásně připravenou výuku venku a děkujeme, že vytvořili krásný videozáznam, kterým mohou inspirovat naše čtenáře.

O průběhu akce na Základní škole Petrovice vyšel článek v deníku deník.cz: Petrovické děti zkoumaly přírodu v rámci Dne prázdných tříd

Odkazy na stránky některých škol, které o účasti na akci referují prostřednictvím internetu:
ZŠ a MŠ Monty School
ZŠ a MŠ Vřesina
Základní škola Morkovice
Základní škola Komenského
Základní škola Holčovice
Základní škola Lovosice
ZŠ a MŠ Suchohrdly
ZŠ a MŠ Jindřichov
Základní škola Floriána Bayera, Kopřivnice
Základní škola Masarova, Brno
ZŠ a MŠ Bílovec
Základní škola Bělá pod Bezdězem
ZŠ a MŠ Korytná
Základní škola Židlochovice
Církevní zákaldní škola svaté Ludmily
Základní škola Jiráskova, Benešov

Kampaň podpořily školy na celém světě

O konání akce na Slovensku vyšel článek v deníku Pravda: Žiaci vymenili triedy za čerstvý vzduch

Jak vypadal tento den na různých místech světa si můžete přečíst na oficiálních facebookových stránkách zde >>

Outdoor classroom day
Nedozvěděli jste se o akci včas? Měla vaše škola v ten den jiný program? Museli jste akci zrušit kvůli nepříznivému počasí? Nebo se vám akce tak zalíbila, že byste ji zopakovali dříve než opět za rok? Pokud ano, na 6. září 2016 byl vyhlášen Outdoor classroom day. Jedná se o obdobu červnové kampaně Empty classroom day, kterou vyhlásili stejní pořadatelé. Zatímco červnová kampaň byla vyhlášena přednostně pro velkou Británii, Outdoor classroom day je určen opravdu pro celý svět tak, aby termín vyhovoval i těm školám, které měly v červnovém termínu prázdniny. Pokud se v tento den chystáte strávit alespoň jednu vyučovací hodinu venku, můžete vaši školu oficiálně přihlásit na adrese https://outdoorclassroomday.com/.

Share This: