Hra, kterou hrají společně a s nadšením žáci různého věku – zkuste školní ragby
Pomůcky
Ke hře jsou zapotřebí čtyři ringo kroužky (obruče, kruhy vytvořené ze švihadel apod.), jeden míč na házenou (popřípadě jiný míč, možno také pravý ragbyový míč apod.) a samozřejmě odpovídající hrací plochu.
Hrací plocha
Hraje se na hřišti, jehož velikost je přiměřená vzhledem k počtu hráčů (na hřiště velikosti házenkářského hřiště přibližně dvacet žáků). Kroužky rozmístíme do každého rohu hrací plochy jeden, ve vzdálenosti asi 5 metrů od každé postranní čáry (viz. náčrt hřiště).Ve vzdálenosti 1 metr od každého kroužku nesmí stát žádný hráč.
Princip hry
Hra je založena na principu honění, které je zejména u dětí mladšího školního věku velmi oblíbené. Žáci se rozdělí na dva týmy hrající proti sobě. Každý tým brání dva kroužky, které jsou umístěné na jejich polovině hřiště. Pokud soupeř položí míč do jednoho ze soupeřova kroužku, získává jeho tým bod.
Pohyb hráče bez míče
Hráči bez míče se mohou libovolně pohybovat po celé hrací ploše. V průběhu hry se žáci většinou spontánně rozdělí na ty, kteří brání kroužky a na ty, kteří jsou rozprostřeni po hrací ploše (většinou se také spontánně rozdělí na hráče ve středu hřiště a na hráče v útoku). Nikdo nesmí hrát ve vzdálenosti 1,5 metru od kroužku déle než tři vteřiny.
Pohyb hráče s míčem
Hráči držící míč v rukách mohou s míčem libovolně utíkat po celé hrací ploše, dokud míč nezíská soupeř.
Získání míče
Družstvo získá míč pokud:
Přihrávka
Hráč, který drží míč v ruce a je pronásledován soupeřem, v tísni, aby se zachránil přihrává spontánně míč spoluhráči. Většinou se jedná o nejbližšího spoluhráče, který je volný, který není pronásledován. Žáci se tak spontánně naučí uvolňovat a přihrávat. I ti hráči, kteří by se v jiných hrách snažili kolem soupeře projít většinou vyhodnotí, že bude lepší přihrávka. Minimalizuje se tak počet sólujících hráčů.
Výhody zařazení této hry do výuky