Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Pozvěte prarodiče do škol

prarodice

Jak jsme již mnohokrát uváděli, škola se od dob, kdy do ní chodily naše babičky a naši dědové změnila. Otevírejte školu nejen rodičům, ale také prarodičům. Pozvěte je do školy a ukažte jim, jak škola v dnešní době funguje.

Na akci pozvěte nejen prarodiče, ale také děti. Na seznamu pozvaných mohou být i rodiče, ale bude vhodnější, pokud bude setkání probíhat v komornějším prostředí. S dětmi připravte prezentaci školy, třídy, jejich práce, zkrátka všeho, co si myslíte, že by prarodiče mohlo zajímat. Prarodiče požádejte, aby si s sebou do školy vzali fotografie či další jiné materiály z dob, kdy navštěvovali základní školu.

Nezapomeňte hostům nabídnout dobrou kávu, čaj nebo maé pohoštění. Zase tolik vás to stát nebude a přispějete tak k příjemnější atmosféře.

Na úvod nechte děti představit školu a jejich třídu. Velmi poutavá bude pro prarodiče například ukázka interaktivních tabulí. Ukažte babičkám a dědečkům, jaké máte učební pomůcky, psací pera, učebnice, sešity …
Poté pokračujte formou diskuse, ve které dáte prostor k vyprávění také babičkám a dědečkům. Jistě se od nich dozvíte mnoho zajímavých historek, popis tehdejších pomůcek, výletů, klukovin … Zdalipak ještě někdo z prarodičů zažil kalamář a husí brk?
Následovat může jednoduchá společná činnost prarodičů a dětí (společné řešení rébusu, společná výtvarná činnost apod.).
Na konci nezapomeňte všem poděkovat za účast. Při odchodu mohou děti prarodiče obdarovat malým dárkem, který pro ně v pracovních činnostech připraví.

Podobné akce si většinou všichni užijí a obě generace se navzájem obohatí.

Rada na závěr: Prarodiče zbytečně nezatěžujte stížnostmi na chování či prospěch žáků. S tím počkejte na rodiče ;). Děti se snažte před babičkami a dědečky chválit, ať jsou na svá vnoučata pyšní ;) .

Share This: