Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Tip na dárek – Zaléváte čaj vodou, která má správnou teplotu? Pořiďte si čajový teploměr

img_1208

Také to tak děláte? Nalijte vodu do konvice, počkáte, až začne vřít, čaj rychle zalijete, vezmete si ho a utíkáte pracovat? Zkuste věnovat pár minut čaji pro zklidnění a dopřejte si chvíli klidu u dobrého čaje. Součástí relaxace nemusí být pouze jeho konzumace, i příprava čaje se může stát odpočinkovým rituálem. Co kdybyste obětovali chvíli svého času přípravě kvalitního pravého čaje? Věděli jste například, že chuť a kvalita čaje závisí také na teplotě vody, kterou tento čaj zalijete?

Stejné čaje zalité různě teplou vodou mohou mít odlišnou chuť nebo účinky. V některých případech můžete teplotou vody kvalitu čaje výrazně snížit. Zalijete-li například zelený čaj vroucí vodou, je velmi pravděpodobné, že jeho chuť bude brzy hořká nebo trpká.

Určit správnou teplotu vody pouhým odhadem není jednoduché, při pokusech jsme dosahovali odchylek i o 20°C.

Univerzální teplota neexistuje
Správná teplota vody je závislá na druhu čaje, který připravujete. Univerzální teplota neexistuje. Jak tedy zjistíte, jak teplou vodou si čaj zalít? Kvalitní čaje mívají na obalech často napsané, jak teplou vodou je doporučováno je zalívat.

Pokud nevíte, můžete se řídit obecnou zásadou:

  • Černý čaj – 90-99°C
  • Bílý čaj – 80-90°C
  • Zelený čaj – 60 – 80°C
  • Bylinný čaj – záleží na složení čaje. Některé byliny by neměly projít varem, u jiných je to nezbytné

Každý však máme své individuální chutě a požadavky. Vyzkoušejte zalévat čaj různě teplou vodou. Při jaké teplotě vám čaj nejvíce chutná?

Jak dlouho mám čekat, aby voda dosáhla správné teploty?
Vypnu konvici, minutu počkám a pak čaj zaliji? Asi lepší než použít právě vroucí vodu. Chladnutí vody a dosažení správné teploty závisí na mnoha faktorech. Pokud máte větší objem vody, může se doba pro dosažení 80°C pohybovat i v rozmezí 5 – 10 minut. A pokud tolik času nemáte, můžete vodu jen ohřát a hlídat dosažení požadované teploty. Řada čajových labužníků se pře, zda je nutné nechat vodu na čaj přejít varem nebo ne. Tak vyzkoušejte sami a uvidíte, co vám bude více chutnat ;) .

Přesnou teplotu vody zjistíte čajovým teploměrem
Odhadnout přesnou teplotu vody není jednoduché. Pokud tedy chcete mít její teplotu přesnou, pořiďte si čajový teploměr. Jedná se o zajímavý doplněk, který může výrazně zlepšit chuť připraveného čaje. Vyzkoušeli jsme čajový teploměr a čaje, které jsme si objednali v e-shopu www.cajovydychanek.cz. Na obalech čajů, které tento obchod dodává, je uvedený doporučený postup přípravy včetně rady pro optimální teplotu vody, kterou se čaj zalévá. Doporučením na obalech jsme se přesně řídili a myslíme, že využití teploměru se opravdu vyplatilo. Chuť čajů byla skvělá. Stupnice teploměru má rozsah -10°C – 110°C, proto jej lze využít i pro přípravu ledového čaje.

Teploměr se hodí také ke hlídání teploty hotového čaje
Učitelům se často stává, že čaj nebo kávu nestihnout vypít včas a čaj příliš vychladne. Využijte tedy čajového teploměru a hlídejte si teplotu čaje, která vám vyhovuje. Na teploměru si ji můžete zaznačit třeba ryskou.

Někteří ředitelé škol zakazují učitelům nosit příliš horký čaj do tříd. Nebude tedy časem používání čajového teploměru pro učitele nutností? ;)

Share This: