Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Tip na pomůcku – pořiďte si lis na rostliny

lis1

Chystáte se s dětmi lisovat rostliny a tvořit herbář? Jistě většina z nás zná klasický způsob lisování květin pod hromadou těžkých knih. Nejen, že se jedná o ne příliš vzhlednou kupu, zabírají mnoho místa, často se však stává, že se knihy a lisovaná rostlina omylem posunou a výsledek není zcela podle našeho očekávání. Chtěli bychom vám představit elegantní a jednoduchý způsob zatížení rostlin, který nezabere mnoho místa. Využívejte lis na rostliny.

Jedná se o dvě dřevěné destičky, které jsou na krajích spojeny čtyřmi utahovacími šrouby. Mezi dřevěné destičky vložíme rostlinu určenou k lisování a šrouby co nejvíce utáhneme. Součástí balení je také 7 lepenkových destiček. Rostliny se vkládají mezi lepenky. Doporučujeme přidat ještě savý papír. Rostliny můžeme lisovat ve více patrech. Počet vrstev záleží na druhu a velikosti květin, ale přibližně uvádíme 6 pater.

Rozměry lisu – 25x14x4 cm
Hmotnost lisu – 330g (uvedená hmotnost je včetně vložených kartonů, které lze vyjmout)

Na trhu jsou k dostání podobné lisy, ale tento lis nás zaujal především svými rozměry. Zatímco lisovací plocha je velká, jeho cena je srovnatelná s menšími. Některé lisy na rostliny mají utahovací šrouby upravené tak, aby je dokázaly správně utáhnout i malé děti, a zaoblené rohy, aby malé děti nepoškrábaly. Tato vylepšení jsou však pro děti mladšího školního věku zbytečná a při našem výběru tedy nehrála roli.

Námi vybraný lis lze objednat v e-shopu Dobroděj, na adrese https://www.dobrodej.cz/katalog/nase-vyrobky/hrave-domaci-tvoreni/lisovani-rostlin/produkt/lis-na-rostliny za cenu 200,- Kč.

Lis jsme vyzkoušeli a dobře se nám s ním pracovalo. Po utažení šroubů jsme mohli s lisem libovolně manipulovat, aniž by se lisovaná květina posunula. Protože je malý a lehký, můžete si ho vzít s sebou do přírody a květiny do něj uložit ihned v přírodě.

Výrobek Lis na rostliny z e-shopu Dobroděj bychom všem naši čtenářům chtěli doporučit. Myslíme, že se jedná o vhodnou pomůcku pro výuku nejen na 1. stupni základních škol.


Share This: