Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Sestavujte jednoduché elektrické obvody zábavně, využijte stavebnici Boffin

buffin 2

Ačkoli se se skládáním elektrických obvodů setkávají žáci často až na 2. stupni základních škol, jednoduchý elektrický obvod rádi sestavují i mladší děti. Chtěli bychom vám představit zajímavou stavebnici, která umožňuje i dětem mladšího školního věku jednoduše vytvářet zajímavé elektrické obvody, které toho hodně dokážou ;).

O co se jedná?
Pomocí skládání jednotlivých dílků můžete vytvářet různé projekty (rozsvítit žárovku, rozhoukat sirénu, roztočit větrák … ). Všechny díly do sebe snadno zapadají, nepotřebujete šroubovák ani kladivo ;). K dostání jsou různé sady, které obsahují různé součástky a lze z nich poskládat velké množství projektů. Jednotlivé sady jsou spolu kompatibilní a lze je libovolně kombinovat. Může tak vznikat nespočet zajímavých a originálních projektů. Stavebnice je skladná, ale přesto jsou jednotlivé díly snadno uchopitelné.

Výchozím bodem pro každý obvod je základní deska, na kterou se připevňují další součástky. Jednotlivé dílky jsou pro lepší orientaci barevně odlišeny.

Manuál s návody i prostor pro vlastní nápady
Velmi cennou součástí každé sady stavebnice je podrobný návod, s jehož pomocí zvládne žák přibližně od 8 let věku samostatně tvořit různé projekty. Poté, co žáky seznámíte se stavebnicí, ukážete jim, jak snadno mohou vytvořit jednoduché obvody a jak pracovat s návodem, nechejte je vybrat si z nabídky projekt a podle návodu ho sestavit. Děti se tak učí pracovat samostatně podle návodu. Šikovní a kreativní žáci brzy začnou skládat také své vlastní projekty.

Protože stavebnice Boffin baví děti různého školního věku, je její využití zajímavou aktivitou pro společnou práci starších a mladších žáků (při spolupráci žáků 2. stupně se žáky 1. stupně).

Zaznamenání obvodu
Pokud se žákům podaří sestavit nějaký funkční obvod, bylo by škoda, aby upadl v zapomnění. Žáci mohou projekt vyfotit a popsat, co dokáže, nebo pořídit videozáznam. Mohou také graficky zaznamenat schéma zapojení. Na každém dílku je zobrazena schématická značka elektrického obvodu.

Nezapomeňte na představení projektů
Pokud se žákům projekt podle zadání podaří vytvořit, snadno poznají, zda postupovali správně. Projekt buď funguje nebo nefunguje tak, jak je v návodu popsaný. Jakmile se žákům podaří správně obvod zapojit a zjistí, že funguje, vypukne obrovská radost a chuť ukázat to ostatním. Dejte žákům prostor svůj projekt prezentovat. Z výsledků jejich práce můžete třeba natočit video.

Výběr z různých sad
Existují různé sady hry. Proto doporučujeme podrobně prostudovat, co která hra obsahuje a poté rozhodnout, které varianty by se vám hodily. Doporučit některou jako nejlepší je těžké, každého může zaujmout něco jiného. Cena jedné sady se pohybuje přibližně v rozmezí 500, – 2000,- Kč. K některým sadám lze dokonce připojit vlastní MP3 přehrávač nebo propojit s PC a doprogramovat další funkce.


Share This: