Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Makedo – kreativní a ekologicky šetrná stavebnice

auto_Makedo

Chtěli bychom vám představit zajímavou a jednoduchou stavebnici, která využívá nejrůznějších odpadových nebo na první pohled nepotřebných materiálů. Stavebnici lze využívat s žáky při vytváření pozoruhodných výrobků. Širokého uplatnění však najde také při práci učitelů na výrobě pomůcek do výuky.

Proč stavebnici s žáky využívat

  • stavebnici můžete používat opakovaně
  • stavebnice podporuje kreativitu žáků
  • práce se stavebnicí žáky baví
  • s pomocí stavebnice lze vytvářet také pomůcky do výuky
  • tvorba výrobků ve skupinách podporuje kooperaci

O co se jedná
Jedná se o opakovatelně použitelné spojovací díly, s jejichž pomocí mohou žáci snadno spojovat a přetvářet různý odpadový materiál (kartony, krabičky, plastové láhve, kelímky, víčka …). Stavebnice se skládá z vrchních patentek (podobajících se šroubkům) a spodních patentek (podobajících se matičkám). Ke spojování materiálů lze využít také panty, které se mohou zafixovat v pevné poloze nebo mohou být otevírací. Další součástí je specifický řezací a děrovací nástroj, který se podobá pilce a šídlu. S pomocí pilky je možné uříznout karton, ale ne prsty ;). Se stavebnicí malých rozměrů lze tvořit i velká stavby.

A to je jako vše? Že vám ještě něco chybí? Ano, je to vše. Další obsah už záleží na vás a vaši kreativitě. Využívat můžete to, co najdete: různé kartony, pet láhve, kelímky, krabice …

Jak stavebnice funguje
Pomocí řezací části nožíku si nařežete potřebné kusy materiálů. Do připravených částí uděláte v místě požadovaného spoje pomocí hrotové části nožíku díru (vytvoří se díra velikosti potřebné pro patentku). Z jedné strany vsunete do díry vrchní patentku a z druhé strany navléknete spodní patentku (patentky fungují obdobně jako šroubek a matička). Patentky lze samozřejmě rozdělat a znovu použít. K rozpojení je zapotřebí zmáčknout nehtem středový výběžek na spodní patentce a vysunout ji.

Kde lze stavebnici pořídit
Stavebnici lze objednat na e-shopu Ekologické produkty. Z velké nabídky různých sad si můžete vybrat zde >>

Další možností objednání Makedo je v e-shopu na stránkách http://www.mojemakedo.cz/, kde také najdete bližší informace a rady, jak se stavebnicí pracovat.

Je dobré si rozmyslet, k jakým účelům budete stavebnici využívat, abyste zvolili správnou sadu. Pokud budou žáci tvořit větší díla ve skupinách, bude potřeba objednat více nožíků.

Využití Makedo na 1. stupni základních škol
Výrobci uvádějí, že stavebnice je určena pro děti od 5 let. Stavebnici jsme vyzkoušeli se žáky na 1. stupni základních škol. Žáky práce velmi bavila a výrobky byly opravdu nápadité. Spojování materiálů pomocí patentek dětem nedělalo problémy. Ze začátku jsme však špatně pochopili návod na rozpojování patentek a způsobem, který jsme omylem využívali, ji téměř nikdo z žáků nedokázal rozpojit. Pomoci tak musely paní učitelky, jejichž nehty po chvíli trpěly. To však byla chyba!!! Později jsme zjistili, že patentky lze snadno uvolnit zmáčknutím ze stran (viz obrázek). Nehty tedy příště zůstanou paním učitelckám celé a děti to také zvládnou samy.

Během práce jsme nezaznamenali žádný úraz, a to s pilkou pracoval i dvouletý chlapec ;) Hroty patentek jsou ohebné a nejsou ostré, proto je riziko šrábnutí malé. Při tvorbě můžete dětem nechat volnou ruku nebo společně vytvářet různé kulisy, divadélka, pomůcky do tělesné výchovy, učební pomůcky …

Myslíme si, že se jedná o skvělou stavebnici, která by na základních školách neměla chybět. Proto bychom ji chtěli (nejen) učitelům 1. stupně základních škol doporučit.

Share This: