Jak na psací písmo v programu Microsoft Word?
V rozšiřující nabídce programu Microsoft Word existuje více druhů písma, které se podobají tomu ručně psanému. Vybrali jsme pro vás dva druhy, které se psacímu písmu používanému ve školách velmi podobají a obsahují také znaky pro češtinu.
Abeceda.ttf
Velmi zdařilým je font Abeceda.ttf od Petra Olšáka. U většiny psacích fontů je největším problémem správné napojování jednotlivých písmen. Snadné napojování docílíme využíváním klávesových zkratek nebo maker. Návod, jakým způsobem lze v tomto případě písmena napojovat s pomocí klávesových zkratek naleznete zde >>
Písmo Abeceda.ttf lze stáhnout zde >> (v pravém sloupci).
Instalace písma
Po stažení souboru písmo nahrajte do vašeho počítače mezi ostatní fonty a můžete jej začít využívat. Pokud se vám to nedaří, naleznete na stejné stránce také bližší technické údaje a podrobný návod pro správnou instalaci fontu. Na uvedené adrese je možné stáhnout také soubory s vytvořenými makry, které umožňují snadný převod tiskacího písma na psací nebo naopak. K dispozici jsou i podrobné návody, jak makra využívat.
Pro potřeby tvorby pracovních listů doporučují autoři využívat velikost písma Abeceda.ttf „50″.
Alodyx
Pokud chcete využívat toto písmo, doporučujeme zvolit variantu Alodyx_CSM.ttf . Jedná se o variantu, kterou upravil Stanislav Fila. Klasickou verzi Alodyx doplnil o slovenské a maďarské znaky, některé stávající znaky upravil. Doplnil například možnost dotáhnout poslední čárku ve slově nebo sklon písmen. Dejte si však pozor na malé psací p. Autor jej upravil na slovenskou verzi. Klasický český tvar naleznete pod kódem ALt + 0206. Přesný popis změn a více informací o tomto druhu písma naleznete zde >> I v tomto písmu je možné využít pro převod delších textů nabídku maker. K dispozici jsou na adrese, kterou uvádíme pro stažení písma.
Písmo Alodyx_CSM.ttf je ke stažení zde >>
Psaní v tomto fontu je snadnější než v abeceda.ttf, neboť má menší nabídku možností napojování jednotlivých písmen. Pokud se budete rozhodovat, který druh zvolit, je vhodné si především zjistit, které tvary jednotlivých písmen se nejvíce podobají tvarům ve vašich slabikářích. Ne všechny školy se učí úplně stejné tvary písmenek.