Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Jak levně a jednoduše vytvořit s pomocí kroužkové vazby vzhlednou publikaci

vázač_7

Většina učitelů využívá při své výuce nejen učebnice, ale také vlastní tištěné materiály. Chtěli bychom vám proto představit jednoduchý a levný způsob, jak z vytištěných materiálů s pomocí kroužkové vazby vytvořit vzhlednou publikaci, která v rodičích i žácích vzbudí větší dojem než několik přeházených papírů. Také je to praktičtější než dávat žákům pracovní listy, které často někam založí, pomačkají se nebo ztratí.

Plastová kroužková vazba
K vytvoření kroužkové vazby potřebujete vázací stroj. Běžným uživatelům, kteří vytvářejí občasné publikace do tloušťky přibližně 50 listů, postačí nejlevnější stroje, které začínají na cenách pod 400,- Kč. Pak už stačí dokoupit vhodný plastový hřbet. Záleží na více faktorech, ale některé hřbety velikosti A4 stojí i méně než 1,- Kč. Pokud tedy chcete vytvořit publikaci formátu A5, můžete hřbet ještě rozstřihnout a náklady se ještě sníží. Pro odolnější a profesionálnější vzhled publikace lze dokoupit ještě průhlednou fólii, která se umísťuje před úvodní stránku a za zpevněnou zadní stranu. Náklady na vytvoření takové publikace by neměly překročit 10,- Kč.

Recenzi jednoduchého a cenově přijatelného vázače Peach Personal Binder PB200-09 naleznete v článku Vyzkoušeli jsme za vás – Vázací stroj na plastovou kroužkovou vazbu

Co by měla publikace obsahovat
Ještě než začnete jednoduchou publikaci tvořit, je dobré si uvědomit, zda se bude jednat o materiál, který bude určen jen pro čtení a žáci jej budou učitelům vracet, nebo do něj budou moci psát a budou si ho moci ponechat. Sešity určené k vrácení nemusí obsahovat strany pro poznámky apod.

Součástí publikace by měla být úvodní strana, na které je uveden její název a další informace (jméno a příjmení žáka, název předmětu, jméno učitele …). Může obsahovat doplňující obrázek nebo místo pro obrázek žáka.

Součástí každé knihy je obsah. Učte tedy žáky s obsahem pracovat a zařazujte jej do vašich publikací. Obsah můžete vytisknout hotový nebo pouze předtisknout řádky, do kterých si žáci sami obsah sepíší. Měl by obsahovat téma a číslo strany, která se tématu věnuje. Projdou si tak témata, zjistí, co publikace obsahuje a také se s obsahem naučí pracovat.

Jednotlivé listy poskládejte za sebe a očíslujte je, aby bylo možné vytvořit obsah.

Nelitujte dalších vložených papírů, které jsou určeny na poznámky nebo jako rejstřík obsahující nové výrazy, které se v materiálech objevily. Pokud jste hodnocení a sebehodnocení nezařadili přímo na jednotlivé listy, je vhodné vložit také hodnotící stránku. I v případě, že se jedná pouze o výkladovou publikaci, je dobré zařadit hodnocení (př. jak se mi s publikací pracovalo, bavila mě práce s publikací …).

Pokud již máte poskládány všechny listy, které budou součástí publikace, můžete je všechny spojit dohromady. Existuje více možností vazeb. Jedním ze zajímavých způsobů je spojení pomocí plastové kroužkové vazby. Jedná se o levný a jednoduchý způsob, který vašim materiálům dodá profesionální vzhled.

Share This: