Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Vyzkoušeli jsme za vás – Vázací stroj na plastovou kroužkovou vazbu

vázač_2

V článku Jak levně a jednoduše vytvořit s pomocí kroužkové vazby vzhlednou publikaci přicházíme s námětem pro učitele na jednoduchý, levný, zároveň však elegantní způsob svázání vlastních tištěných materiálů. Vyzkoušeli jsme proto cenově dostupný ruční vázač Peach Personal Binder PB200-09.

Velikost
Rozměry (V x Š x H) – 145 x 436 x 180
Hmotnost – 1,23 kg
Tento vázací stroj je lehký, skladný a snadno přemístitelný. Stroj lze během chvíle kamkoli přenést nebo snadno uskladnit.

Nože a děrovač
Kromě 21 řezacích nožů, které připravují otvory pro kroužkovou vazbu je součástí stroje také vestavěný děrovač se 4 otvory pro všechna evropská standardní děrování formátu A4. Výrobce uvádí, že je možné děrovat současně 4 listy papíru 80g/m2. Při našem testu jsme zjistili, že uvedený údaj odpovídá.

Formáty a šířka
Výrobce dále uvádí, že maximální počet vázaných stran je 50 listů papíru 80g/m2. Nám se však s pomocí tohoto stroje podařilo vytvořit publikaci obsahující 100 listů papíru 80g/m2.

Vazač je určen pro formáty A4, není však problém svázat také listy menších rozměrů.

Postup vázání

  • Připravíme si papíry, které budeme chtít svázat a vybereme vhodnou šířku a velikost plastového hřbetu (obvykle se udává přibližná kapacita pro plastový hřbet šíře 6 mm do 25 listů papíru 80 g/m2, 8 mm do 45 listů papíru 80 g/m2, 10 mm do 65 listů papíru 80 g/m2 a 12 mm do 95 listů papíru 80 g/m2 ).
  • Pomocí boční páčky nastavíme šířku hřbetu.
  • Do vazače vložíme hřbet a rozevřeme jej.
  • Postupně děrujeme listy (většinou po 4 kusech) a vkládáme je do hřbetu.
  • Jakmile vložíme všechny listy do hřbetu, pomocí páčky ho sevřeme a vyjmeme.

Ruční vázací stroj, který jsme vám představili, je velmi vhodný pro potřeby učitelů. Náklady na pořízení stroje nejsou příliš vysoké, v současné době lze stroj pořídit za méně než 400, – Kč, je sklaný a ovládat ho zvládnou i manuálně méně zruční uživatelé. Jediné, co mu můžeme asi vytknout, je delší doba svazování, protože lze děrovat menší množství listů současně.

Share This: