Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Jarní květiny – materiál pro práci s rozšířenou realitou

jarní květ

V článku Rozšířená realita dává tištěným materiálům další rozměr a Jednoduchý návod, jak vytvářet materiály s využitím rozšířené reality s využitím bezplatné aplikace od Aurasma jsme vás blíže seznámili s problematikou rozšířené reality a představili jsme vám, jak je možné ji využívat při výuce a jak si jednoduše mohou učitelé vytvořit vlastní materiály využívající rozšířenou realitu. Výroba vlastních materiálů není úplně složitá, ale zejména v počátcích bude vyžadovat více času, který jak víme je pro učitele v záplavě dalších povinností velmi cenný. Pro naše čtenáře jsme tedy připravili materiály zabývající se aktuálním tématem Jarní květiny, které podporují práci s rozšířenou realitou. Pracovní listy mohou učitelé ihned použít ve výuce, mohou je upravit dle svých potřeb, mohou se inspirovat nebo si prostě jen vyzkoušet práci s rozšířenou realitou.

  • Stáhněte si pracovní listy a vytiskněte si je. LISTY KE STAŽENÍ ZDE >>
  • Do chytrého zařízení si stáhněte bezplatnou aplikaci a nastavte sledování uživatele zakatedrou (více informací naleznete v tomto článku).
  • Spusťte aplikaci a namiřte kameru zařízení na obrázek květiny
  • Sledujte krátkou prezentaci o květině

O co se jedná
Jedná se o listy, které obsahují obrázky jarních květin k vybarvení, které je možné prostřednictvím bezplatné aplikace v chytrých zařízení naskenovat a shlédnout krátká videa s dalšími informacemi o příslušné květině.

Jak s pracovními listy pracovat
Listy můžete ponechat volně a umístit je na nástěnku, využít je k tvorbě lapbooku ( čtěte článek Lapbook – Co to je a jak se tvoří? nebo z nich třeba vytvořit malou interaktivní publikaci o jarních květinách. Nástěnky, publikace, lapbooky apod., které můžete doplňovat aktuálními fotografiemi květin z okolí, vylisovanými květinami (čtěte článek Tip na pomůcku – pořiďte si lis na rostliny), či dalšími vlastními materiály. Využití pracovních listů má samozřejmě velké množství dalších možností, záleží na potřebách a kreativitě vyučujících a žáků.

Využívat digitální materiály zvládnou i malé děti
Využívání a ovládání digitálních materiálů není těžké. Pokud mají žáci k dispozici chytré zařízení, na kterém je nainstalovaná potřebná aplikace a správně nastaveno sledování uživatelů, stačí zařízení namířit na obrázek podporující rozšířenou realitu a odpovídající digitální obsah se ihned načte. Namiřte tedy kameru zařízení na obrázek květiny a ihned se vám zobrazí krátká prezentace o květině.

POZOR – načítání obrázku je nastavené na nevybarvený obrázek. Dokud není obrázek vybarvený, mohou žáci načítat i velký obrázek určený k vybarvení. Po zásahu do obrázku využijte malý obrázek určený k načítání rozšířené reality. Obrázek nesmí být zmačkaný, ušpiněný, zastíněný, překrytý …

V našich materiálech jsme digitální objekty ukotvili, aby na obrazovce zařízení zůstaly zobrazeny i po odstranění načítaného obrázku ze záběru kamery. Malé děti mají někdy problém udržet zařízení nad obrázkem a neukotvené materiály by dětem mizly.

Pracovní listy vyžadují podporu aplikace HP Reveal

Pokud chcete s uvedenými pracovními listy využívat funkci rozšířené reality, potřebujete mít k dispozici chytrý mobilní telefon, tablet nebo jiné podobné zařízení s kamerou a připojením k internetu. Do zařízení musíte nainstalovat aplikaci HP Reveal od Aurasmy, která je zdarma ke stažení například zde>>.

Pro využívání této aplikace je nutná jednoduchá registrace a následně se vždy přihlašujete do vašeho vytvořeného účtu.

Propojení účtu s aurami pracovních listů
Aby mohli přepravené materiály využívat uživatelé přihlášení ke svým účtům, je nutné nastavit sledování vybraných aur (obsahů podporujících rozšířenou realitu).

Po otevření aplikace je nutné vyhledat aury zakatedrou od uživatele zakatedrou (zakatedrou´s Public Auras by zakatedrou) a nastavit sledování (folow).

Podrobný foto návod nastavení aplikace pro sledování uvedených pracovních listů:


Share This: