Měsíčník (nejen) pro učitele 1. stupně ZŠ. Vychází vždy 5. den v měsíci. !!UPOZORNĚNÍ !! - v červenci a srpnu magazín NEVYCHÁZÍ

Virtuální realita vytváří iluzi reálného světa

dav

Virtuální realita vytváří iluzi reálného světa. Prostřednictvím speciálních brýlí pro virtuální realitu a chytrého mobilního telefonu se během chvíle můžete ocitnout například uprostřed Paříže nebo třeba u Niagarských vodopádů. Pootočením hlavy se můžete podívat prakticky kterýmkoli směrem a díky senzorům v chytrém mobilním telefonu se odpovídajícím způsobem změní také obraz. Máte tedy pocit, jakoby jste na onom místě právě byli, a to jste přitom stále ve třídě. Prostřednictvím virtuální reality můžete zažít pocit z létání, zažít pobyt v nebezpečném terénu nebo být součástí nějaké hry.

Virtuální realita není novinkou, využívá se již delší dobu v řadě vědních oborů. Na principech virtuální reality jsou založeny například některé lékařské přístroje nebo třeba letecké simulátory. Většinou se jedná o drahé přístroje, nyní se však virtuální realita díky speciálním brýlím a chytrému mobilnímu zařízení více přiblížila běžným uživatelům a je pro ně velmi snadno dostupná. Nejjednodušší brýle pro virtuální realitu se prodávají za cenu okolo 50,- Kč. Potom už vám jen stačí vlastnit chytrý mobilní telefon, který do speciálních brýlí vložíte. Velké množství aplikací a videí určených pro rozšířenou realitu si můžete stáhnout zdarma.

Pokud se chcete s virtuální realitou seznámit, zjistit na jakých principech funguje a co všechno uživatelům nabízí, není nutné ihned investovat do drahé techniky. Nejjednodušší verzí brýlí pro virtuální realitu jsou brýle, které fungují na technologii Google Cardboard. Výrobcem brýlí není přímo tento internetový gigant, vývojáří této firmy pouze specifikovali odpovídající parametry, které jsou nutné, aby brýle mohly fungovat. Další provedení již nechávají na výrobcích. Všechny brýle, které odpovídají těmto specifikacím a pro něž by měly fungovat všechny aplikace určené pro Google Cardboard, by měly být patřičně označené.

Různé druhy brýlí podporující technologii Google Cardboard si můžete prohlédnou například zde >>

My jsme vyzkoušeli kartonové brýle, které jsme pořídili v kamenném obchodě za 50,- Kč. Pro vyzkoušení aplikací a představu o virtuální realitě nám postačily. Pro častější využívání a lepší zážitek však doporučujeme investovat do dražších zařízení s možností zaostření.

Stejně jako další produkty v IT oblasti prochází virtuální realita rychlým vývojem a domníváme se, že se využívání této technologie stane brzy běžnou součástí výuky na základních školách.

V listopadovém vydání magazínu zakatedrou.cz vám v článku Vzdělávací aplikace pro virtuální realitu „VR přecházení“ děti nadchne představujeme aplikaci, která učí žáky správně přecházet na přechodu pro chodce. Můžete si pořídit nejjednodušší lepenkové brýle a vyzkoušet, co všechno tato aplikace odkáže.

Díky návodu na výrobu těchto brýlí z lepenky si šikovní kutilové mohou vyrobit své vlastní brýle pro virtuální realitu. Stačí zakoupit lepenku, odpovídající čočky a řídit se návodem.
Návod na vytvoření vlastních virtuálních brýlí naleznete například zde >>

Jaký by to byl pro žáky zážitek vytvořit si vlastní brýle pro virtuální realitu?

Bližší informace o brýlích pro virtuální realitu naleznete například na tomto videu od Alza Tech:

Share This: